Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

WordPress İmage Sitemap

WordPress İmage Sitemap

Resimlere SEO yapmak, son dönemlerde resimlerden hit kazanmak için olmazsa olmazlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Kısa bir zaman içerisinde arama motorlarının algoritmalarının değişmesi ile birlikte artık değerlendirmelerinde de çok ciddi farklılıklar göze çarptı. Hal böyle olunca dikkat çeken seçenekleri daha farklı şekillerde değerlendirme altına almak gerekiyor. İnternet üzerinde “Sitemde resimler index almıyor” şeklinde araştırmalar yapıldığını gördük. Bu araştırmalar nezdinde sizleri birkaç önemli unsur hakkında bilgilendirmek ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olmak istiyoruz.

WordPress İmage Sitemap, birçok kişinin bildiği ancak birçok kişinin de bilgisi olmadığı eklentilerden birisi olarak dikkat çekiyor. Kısa bir zaman dilimi içerisinde Google arama motorunun resimleri indexleme konusunda çeşitli sıkıntıları söz konusu. Sıkıntıları olmasa da aslında bu durumu doğrudan algoritma farklılıklarına bağlayabiliriz. Web sitenizi açar açmaz ilk işiniz her zaman site haritasını oluşturmaktır. Tabi ki bundan sonra da diğer SEO eklentilerini kurarak sitenizi en hızlı şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Ancak daha farklı seçenekler de var.

Wordpress İmage Sitemap

WordPress İmage Sitemap

Resimler için site haritası kurmak, arama motorlarının resimlerinizi en iyi şekilde görmesi ve indexlemesi için olmazsa olmazlardan birisidir. Birçok insan bu yöntemi bilmiyor. Ancak alt etiketini dahi içerisine alan gelişmiş bir resimleme sistemi mevcut. WordPress sistemi, bu anlamda o kadar gelişmiş bir sistem ki her anlamda ilgi çekici sonuçları da bizlere sunuyor. Yine bir eklenti ile bunu yapabilme şansına sahibiz.

WordPress İmage Sitemap eklentisini indirip aktif hale getirdiğiniz takdirde site haritanız oluşuyor ve urlsi “www.siteadi.com/sitemap-image.xml” olarak bir alan oluşuyor ve resimlerinizi dinamik olarak çekiyor. Sizin tek yapmanız, webmaster araçlarına bu site haritasını tanımlamak.

Bir önceki yazımız olan WordPress Visual Compressor başlıklı makalemizde backend editör, wordpress ve wordpress visual compressor hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. aytendurna dedi ki:

  Güzel bir paylaşım, teşekkürler. Ancak wordpress gerçekten güzel ve açık kaynak kodlu bir yazılım. çok sayıda sitemap oluşturan ve bu işi otomatik yapan eklentiler de var.

 2. dizi izle dedi ki:

  ne güzel anlatmışsınız elinize sağlık hocam.

 3. Süleyman dedi ki:

  hocam tools’da görünmüyor eklenen 40bin yayınlanan 1. ne yapmam gerek

  1. Bilişim Cafe dedi ki:

   İşlemleri doğru yaptıysanız biraz beklemeniz lazım. Bir süre sonra görünür mutlaka.

 4. Samet Erbab dedi ki:

  Geçen gün sitemen site mapını alıp google webmasterden googleye gönderecektim fakat bu makaleyi okuyunca içime kurt düşltü xml yi incelediğimde resimleri almadıgını gördüm ve sayenizde tekrar site haritası oluşturdum ve googleye tekrardan gönderdim webmaster aracından şimdi onaylanmasını bekliyorum

BİR YORUM YAZ