Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

WordPress Admin Panel Yolunu Değiştirme

WordPress Admin Panel Yolunu Değiştirme

WordPress güvenlik önlemleri açısından da eklentiler ile geliştirilebilen gelişmiş bir sistem olarak dikkat çeker. Birkaç sene içerisinde çok daha gelişmiş eklentiler çıkarılarak bu sistemin güvenlik altına alınabilmesi için elinden gelen tüm gayreti gösteren yazılımcılar, zaman içerisinde o kadar farklı seçenekler sundular ki insanların bu anlamda yaşaması muhtemel sorunlara karşı bir önlem teşkil etti. Her ne olursa olsun günümüzde gelişmiş sistemlerin dahi güvenlik açıkları bulunabilir ve bu güvenlik açıkları nedeni ile web sitenizin tüm verileri tehlike altına girebilir.

WordPress admin panel yolunu değiştir, güvenlik önlemleri safhasında en çok önemli unsurlardan birisi olarak da dikkat çekiyor. Bu yöntem sayesinde WordPress sisteminin kendi içerisinde her sistem için oluşturduğu admin panel yolunu tamamen değiştirerek ortaya çıkabilecek güvenlik sorunlarını tam anlamı ile ortadan kaldırabilme şansına sahip olabiliyorsunuz. Bunu el ile yapabileceğiniz gibi birçok farklı eklenti ile de yapabilme şansına sahip olabiliyorsunuız. Bizler sizlere iki ayrı yöntemi de en ideal şekilde anlatarak bu konuda ilgili önlemleri almanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Wordpress Admin Panel Yolunu Değiştirme

WordPress Admin Panel Yolunu Değiştirme

WordPress Admin Panel Yolu Nasıl Değiştirilir?

 1. FTP klasörü içerisine bağlanın ve wp-login.php isimli dosyayı bilgisayarınıza download edin.
 2. İndirdiğiniz dosyanın ismini unutmayacağınız ve kullanılabilir bir hale getirin. (Örn: ozel-giris.php)
 3. Dosyayı sonrasında Notepad++ ile açın ve “BUL VE DEĞİŞTİR” kısmına gelin. Aranacak kelimeye wp-login ve değiştirilecek kısma ise değiştirdiğiniz klasömr ismi ozel-giris yazın ve değiştirin.
 4. Son olarak bu dosyayı yeniden FTP alanına yükleyin.
 5. Daha sonra WP-İNCLUDES klasörü içerisinde yer alan general-template.php isimli dosyayı indirin ve içerisinde wp-login yazan tüm kısımları yeniden yenisi ile değiştirin.

Bu işlemler dışında eklentiler ile birlikte de bu işlemleri yapabiliyor ve admin panel yolunu değiştirebiliyorsunuz. Better Security ve iThemes gibi eklentiler, el ile yapmadan sizlere admin panel yolunu değiştirmek için imkan sunuyor ve bu sayede sistemin güvenliğini de sorunsuz bir şekilde sağlamış oluyorsunuz. İlerleyen süreçte bu eklentilerin detaylarını da sizler ile inceleyeceğiz.

Bir önceki yazımız olan vBSEO Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde vbseo, vbseo ne işe yarar ve vbseo nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ömer D. dedi ki:

  login formunun ve wp-admin klasörünün yerinin değiştirilmesi daha ilk adımdan brute force denilen saldırılardan otomatik olarak kurtulmamızı sağlıyor. Bu açıdan sadece bu işlemi yapmış olmak bile güvenliği epey yükseltiyor diyebiliriz sanırım. Peki bu değişiklikleri wordpress sürüm güncellemeleri çıktığında yeniden yapmak durumunda kalıyor muyuz? Elle değil de eklenti desteği ile yapsak sürüm güncellemesinden etkilenir mi? Teşekkürler.

  1. Bilişim Cafe dedi ki:

   Aslında iThemes Security eklentisini kullanabilirsiniz. Sürüm güncellemelerinde her hangi bir problem çıkmıyor ve son derece sağlam güvenlik tedbirleri alınabiliyor.

 2. Vüsal dedi ki:

  yazdıklarınızı harfiyen yaptım ama eski wp-login adresine gittiğim zaman yeni adrese ozel-giris yönlendiriyor. Yönlendirmenin karşısını nasıl alırım?

BİR YORUM YAZ