Adobe İllustrator Vektörel Çizim Programı Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Grafik Tasarım

Adobe İllustrator Vektörel Çizim Programı Nedir?

2

adobe-illustrator

Adobe İllustrator, profesyonel çizim ile alakalı olarak dünya genelinde en çok tercih edilen bir vektörel çizim programı olarak biliniyor. Kısa zaman içerisinde özellikle Adobe firmasının çıkartığı birçok farklı yazılımdan çizim anlamında en profesyonel seçenekleri sunan ve yaptığınız tüm tasarımları vektör halinde kullanabilmenizi sağlayan en önemli unsurlardan birisi olarak da nitelendirilebilir. Biliyoruz ki grafik yazılımlarının artması ile birlikte sektör içerisinde bir rekabet ortamı oluştu. Ancak her ne olursa olsun bu rekabet ortamı belli başlı noktalarda Adobe firmasının üstünlüğünü kesinlikle sarsmıyor.

Adobe İllustratör programı, kendi içerisinde sunduğu vektör özellikleri ve kolay kullanılabilen araçları sayesinde en çok tercih edilen program. Anchor mantığı ile çalışan ve çizim yaparken özellikle GRAFİK TABLETİ ile çok daha mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayan bu yazılım sayesinde kafanız çok daha rahat ediyor. Çizdiğiniz her işlemi rahatlıkla düzenleyebiliyorsunuz. Genel olarak tanımlamalar yapmak ve sizleri her terim hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Adobe İllustrator Nedir?

Adobe firmasının hazırladığı, vektörel ve profesyonel çizim imkanı sunan, reklamlar ve dergi tasarımları yapabileceğiniz gelişmiş bir vektörel çizim programı durumundadır. Program içerisinde bugün ki reklam ve grafik sektörünün ihtiyaç duyduğu ve yapılması gereken hemen hemen her türlü özelliği rahatlıkla görebilme şansına sahip oluyorsunuz. Vektörel kavramı birçok kişiye yabancı gelebilir. Piksel mantığından tamamen kurtulmuş ve keskin, net ve HD kalitesine de uygun çizimleri bu program ile vektör sistemi baz alınarak yapabiliyorsunuz.

Adobe firması tüm programları içerisinde matematiksel alanlar belirler ve istenildiği takdirde araçlarının matematik kurallarına bağlı olarak çalışma opsiyonunu da klavye kısayolları ile tasarımcıya bırakmıştır. Aslında bu özelliği sayesinde bugün Adobe dünyanın en çok tercih edilen yazılımcı firmalarından birisi olarak da dikkatleri çekiyor.

Vektörel Çizim

Dünya genelinde grafik dediğimiz zaman akla ilk gelen unsur kuşkusuz ki “Vektörel Çizim” unsurudur. Bundan yıllar önce Photoshop programı ile başlayan serüven, artık piksel mantığından tamamen kurtulmuş ve doğrudan çizim yapmaya odaklı olan bu program iğle gelişti. Adobe İllustratör programı sayesinde son derece kaliteli, keskin renk ve hatlara sahip çizimler yapabiliyorsunuz.

Bugün baktığınız zaman çizilen logolar, maskotlar, hazırlanan dergi tasarımları, gazete çıktıları ya da bu gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı unsur vektörel olarak Adobe İllustratör programı ile hazırlanmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Wordpress Temaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Başlı başına bir program devi olan Adobe , profesyonel anlamda çizim yapmak için oluşturduğu vektörel çizim programı olan Adobe İllustrator ile bu alandaki ihtiyacı adına yakışır şekilde gidermiş .

 2. 1 Aralık 2014

  görsel tasarım konusuyla son zamanlarda ilgileniyorum hem maddi kazanç sağlayan hem de estetik duyguları ön plana çıkaran bir alan. ilgiyle okudum yazıyı, bu konuda birçok program var doğru programı seçmek biraz uğraştırıcı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir