Sosyal Medya Sayfalarına Seo Çalışması
 1. Anasayfa
 2. Seo

Sosyal Medya Sayfalarına Seo Çalışması

5

sosyal-medya-ustSosyal medya sayfaları seo için günümüzde önemli bir konuma geldi. Bunun en büyük nedeni, sosyal medya birimlerinin popülerliğinin artması, insanların bu birimlerde daha fazla zaman geçirmesi ve sonucunda Google’ın sosyal medya birimi olarak Google Plus’u kullanıcılarının hizmetine sunması, Google’ın sosyal medyaya verdiği önemi gözler önüne seriyor.

Sadece bununla da kalmayıp, yaptığı algoritma güncellemelerinde, sosyal medya sayfalarını etkili ve düzenli kullanan web sayfalarının sıralama bazlı daha yükseklerde listelenmesi sağlanmış oldu.

Sosyal medya sayfaları bu kadar önemli olurken, Seo danışmanlarının yaptıkları en büyük hata bu birimleri yanlış kullanmaları oluyor. Sosyal medya birimleri önemli ama bu birimleri kuru kurusana kullanmak, bazı durumlarda sitenize fayda yerine zarar getirebilir. Misal; Siteniz ismi ile Facebook, twitter, pinterest, Google Plus’tan sayfalar oluşturdunuz ve bu sayfalara sitenizin linkini ekleyip çıktınız. Bu birimleri kullanmanız bu kadar, sıkıntılı bir durum var demektir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu birimlerin etkili ve aktif kullanılması önemlidir. Sitenizde paylaştığınız blog yazıları, sitenizin sayfaları düzenli olarak bu birimlerde spin’lenip paylaştırılmalıdır.

sosyal-medya-sayfalarina-backlink-calismasi-bilisim-cafe

Bununla da sınırlı kalmayıp, sosyal medya sayfalarınızın ziyaretçi, takipçi sayısını arttırmalı ve sadık ziyaretçiler, takipçiler elde etmelisiniz. Bu sayede yaptığınız paylaşımlar ile birlikte, sosyal medya birimlerinde bulunan konu linkinden sitenize düzenli ziyaretçi akışı sağlanmış olur. Hani eski makalelerimizde bahsediyorduk ya, link almak önemli ama aldığınız önerme linkinden sitenize ziyaretçi gelmesi, o linkin sitenize sağlayacağı faydaya ve akabinde doğal bir link yapısı olarak görünmesine olanak sağlıyordu. Kesin hatırlamışsınızdır.

Yani sosyal medya birimlerinde paylaştığınız paylaşımlardan, sitenize ziyaretçi gelmesi hit bazlı ve linklerin daha doğal görünmesi açısından büyük öneme sahiptir.

Peki, bu kadarı yeterli mi? Bu kadarı da yeterli değil.

Şöyle bir şey anlatalım. Web sitenize dışarıdan backlink alırken, backlink alacağınız sitenin hangi özelliklerine önem veriyorduk? , sitenin aldığı backlinklere, yaşına, pagerank değerine, trustrank değerine vs. Doğrumu? Evet.

sosyal-medya-sayfalarina-seo-calismasi

Sosyal medya sayfalarımıza yapacağımız backlink çalışması, bu birimlerde yapacağımız paylaşımların sitemize geri dönüş etkisini arttırır mı? Tabiî ki evet. Sosyal birimlerine yapacağınız backlink çalışmaları, sosyal medya sayfalarınızın Google’da daha bilinir olmasına olanak sağlamak ile birlikte, sayfanın seo trustrank değerinin artmasına, pagerank güncellemesinde pr değeri almasına, önerilen bir sayfa olarak arama motorlarına iyi bir izlenim sunulmasına olanak sağlar.

Buda doğal olarak sosyal medya birimlerinizin sitenize yaptığı etkiyi üst seviyelere çıkartır. Olası bir pagerank güncellemesinde (ne zamandır olmuyor ama olsun J ) Sosyal medya sayfalarınızın pagerank değeri alması kaçınılmaz olur.

Biliyorsunuz Facebook Domainin kendi pagerank değeri vardır ama bu domain’de oluşturacağınız bir sosyal medya sayfasının değeri 0 ‘dır. Bu nedenle sayfaların backlink çalışmasının yapılması seo için önemlidir. Yani sonuç olarak ne yapacakmışız?

Sosyal medya sayfalarımıza mutlaka backlink çalışması yapacakmışız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. 6 Kasım 2014

  Sosyal medya sayfaları seo için gerçekten de önemli, sosyal medya sayfalarına backlink çalışması yapmanın önemli olduğunu hiç düşünememiştim. Böyle bir tekniği ilk defa uydum en kısa zamanda bu tekniği kullanmayı planlıyorum. Emekleriniz için teşekkürler. Sonuçların iyi olacağına eminim ama denedikten sonra edindiğim tecrübeleri burada sizler ile paylaşacağıma emin olabilirsiniz.

 2. Web siteleri için SEO’nun önemini biliyoruz. Sosyal medya sayfalarımıza backlink alırken seçeceğimiz sitenin güvenilirlik değerlerini yorumlama ve sağlıklı sonuç alma konusunda nasıl bir çalışma yapmalıyız.

 3. 20 Kasım 2014

  Bu konuyu bilmiyordum, bilmeden anlattıklarınızı da yapıyormuşum meğer sayfalarımda. Hatta bir ara iyi dönüşümler sağlamama rağmen çok tereddüt yaşayıp link vermemeye karar vermiştim. İyi ki vazgeçmişim.

 4. sosyal medya bu gidişle tüm internet dünyasını domine edecek, reklam e – ticaret gibi şeyleri tamamen kendi bünyesine dahil edecek. hal böyle olunca sosyal medyada seo çalışmaları da çok kritik olmaya başladı

 5. Sosyal medya sayfalarına seo nasıl yapılır diye başlık hemen ilgimi çekti daldım, uygulayıp parayı kırıcam inşallah :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir