Sosyal Medya Sayfalarına Seo Çalışması

ana-resim

Sosyal medya sayfaları seo için günümüzde önemli bir konuma geldi. Bunun en büyük nedeni, sosyal medya birimlerinin popülerliğinin artması, insanların bu birimlerde daha fazla zaman geçirmesi ve sonucunda Google’ın sosyal medya birimi olarak Google Plus’u kullanıcılarının hizmetine sunması, Google’ın sosyal medyaya verdiği önemi gözler önüne seriyor.

Sadece bununla da kalmayıp, yaptığı algoritma güncellemelerinde, sosyal medya sayfalarını etkili ve düzenli kullanan web sayfalarının sıralama bazlı daha yükseklerde listelenmesi sağlanmış oldu.

Sosyal medya sayfaları bu kadar önemli olurken, Seo danışmanlarının yaptıkları en büyük hata bu birimleri yanlış kullanmaları oluyor. Sosyal medya birimleri önemli ama bu birimleri kuru kurusana kullanmak, bazı durumlarda sitenize fayda yerine zarar getirebilir. Misal; Siteniz ismi ile Facebook, twitter, pinterest, Google Plus’tan sayfalar oluşturdunuz ve bu sayfalara sitenizin linkini ekleyip çıktınız. Bu birimleri kullanmanız bu kadar, sıkıntılı bir durum var demektir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu birimlerin etkili ve aktif kullanılması önemlidir. Sitenizde paylaştığınız blog yazıları, sitenizin sayfaları düzenli olarak bu birimlerde spin’lenip paylaştırılmalıdır.

Bununla da sınırlı kalmayıp, sosyal medya sayfalarınızın ziyaretçi, takipçi sayısını arttırmalı ve sadık ziyaretçiler, takipçiler elde etmelisiniz. Bu sayede yaptığınız paylaşımlar ile birlikte, sosyal medya birimlerinde bulunan konu linkinden sitenize düzenli ziyaretçi akışı sağlanmış olur. Hani eski makalelerimizde bahsediyorduk ya, link almak önemli ama aldığınız önerme linkinden sitenize ziyaretçi gelmesi, o linkin sitenize sağlayacağı faydaya ve akabinde doğal bir link yapısı olarak görünmesine olanak sağlıyordu. Kesin hatırlamışsınızdır.

Yani sosyal medya birimlerinde paylaştığınız paylaşımlardan, sitenize ziyaretçi gelmesi hit bazlı ve linklerin daha doğal görünmesi açısından büyük öneme sahiptir.

Peki, bu kadarı yeterli mi? Bu kadarı da yeterli değil.

Şöyle bir şey anlatalım. Web sitenize dışarıdan backlink alırken, backlink alacağınız sitenin hangi özelliklerine önem veriyorduk? , sitenin aldığı backlinklere, yaşına, pagerank değerine, trustrank değerine vs. Doğrumu? Evet.

Sosyal medya sayfalarımıza yapacağımız backlink çalışması, bu birimlerde yapacağımız paylaşımların sitemize geri dönüş etkisini arttırır mı? Tabiî ki evet. Sosyal birimlerine yapacağınız backlink çalışmaları, sosyal medya sayfalarınızın Google’da daha bilinir olmasına olanak sağlamak ile birlikte, sayfanın seo trustrank değerinin artmasına, pagerank güncellemesinde pr değeri almasına, önerilen bir sayfa olarak arama motorlarına iyi bir izlenim sunulmasına olanak sağlar.

Buda doğal olarak sosyal medya birimlerinizin sitenize yaptığı etkiyi üst seviyelere çıkartır. Olası bir pagerank güncellemesinde (ne zamandır olmuyor ama olsun J ) Sosyal medya sayfalarınızın pagerank değeri alması kaçınılmaz olur.

Biliyorsunuz Facebook Domainin kendi pagerank değeri vardır ama bu domain’de oluşturacağınız bir sosyal medya sayfasının değeri 0 ‘dır. Bu nedenle sayfaların backlink çalışmasının yapılması seo için önemlidir. Yani sonuç olarak ne yapacakmışız?

Sosyal medya sayfalarımıza mutlaka backlink çalışması yapacakmışız.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık