Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

2015 Pagerank Güncellemesi

 • 22 Aralık 2014
 • 9.039 kez görüntülendi.
2015 Pagerank Güncellemesi

Sektör içerisinde herkes 2015 pagerank güncellemesi ile alakalı NE ZAMAN sorusunu sormaya başladı. Bildiğimiz gibi Google arama motoru. son olarak yaptığı güncellemeyi 2013 yılının sonlarına doğru yapmıştı ve o süreçten bu yana web sitelerini PR anlamında herhangi bir değerlendirme altına almayan arama motoru, bu anlamda aslında algıların farklılık göstermesine neden oldu. Bir sene içerisinde en azından iki net PR değişikliği yapmayı ihmal etmeyen Google, neredeyse 1 senedir bu konu ile alakalı olarak herhangi bir yeniden değerlendirme çabası içerisine de girmemiştir.

2015 yılının ilk pagerank güncellemesi ile alakalı olarak net bir tahmin yapmak güç. Tahminlerimiz, bir senenin üzerine bekledikten sonra yılbaşından hemen sonra hızlı bir şekilde güncelleme gelebilir. Ancak bununla birlikte diğer seçenekleri de ele almak gerekir. Google, çok büyük bir güncelleme ile birlikte algoritma farklılıkları doğurabilir ve bu algoritma farklılıkları sonucunda ya sistemini olduğu gibi değiştirecek ya da Pagerank mantığını ortadan kaldırarak kendisine yeni bir puanlama sistemi geliştirerek bu anlamda beklentilerin tam tersine hareket edecek.

2015 Pagerank Güncellemesi

2015 Pagerank Güncellemesi

Patronumuz Google iken bu konuda net bilgiler sunmak henüz pek doğru olmayacaktır ancak zaman içerisinde yapılmayan bir Pagerank güncellemesi ile birlikte anlayalım ki Google tamamı ile farklı bir algoritma üzerinde çalışıyor olacak ve bu algoritma akabinde beklentiler tam anlamı ile farklılık gösterecek. Pagerank kavramının tamamı ile ortadan kalkması dahi gündeme gelebilir. Sonuçta aradan 1 koca sene geçmiş ve bu zamana kadar senede en az 2 kere güncelleme yapılan bir sistemde 1 sene ara verilmiş.

2015 pagerank güncellemesi ile alakalı olarak ilk tahminimiz tabi ki yılbaşından hemen sonra bir güncelleme olacağı yönünde. Tam bir senedir yapılmayan bir güncelleme de web sitelerinin mevcut durumlarını araştırmak ve bu anlamda önlemler almak isteyeceklerdir. İstemezler ise işte o zaman köklü bir algoritma girişimi içerisinde olacaklarını da söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Olumsuz Etki Edecek SEO Uygulamaları başlıklı makalemizde olumsuz etki edecek seo uygulamaları ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Esra Atik dedi ki:

  Bundan sonra pagerank güncellemesi olmayacağı ile ilgili çok fazla yorum var.
  Siz ne düşünüyorsunuz mümkün mü?

 2. Kadir AYKIR dedi ki:

  Güncellemenin devam ettiğini ancak dışarıya aktarılmadığını yapılan videolu soru cevaplarda bazı yetkililer açıklık getirmişti. Pagerankı önemsemenin bir anlamı yok, tüm site sahipleri içeriklere anahtar kelimelerine odaklanmalı.

 3. Ömer D. dedi ki:

  Google pagerank algoritmasından vazgeçti sanırım. Bir nevi pagerank spamı olarak gördüğüm yüksek prli sitelerden backlink alarak pr yükseltenler ve sıralamada üstlere çıkanlarla doluydu ortalık ki google’ın en sevmediği şey de tam bu bence. Doğal olup ziyaretçinin sizi tercih eder hale gelmesi gerekiyor. Kesin birşey diyemem ancak pagerank’ın tarihin tozlu sayfalarında yerini aldığı sıkça konuşuluyor artık. Bakalım Google’ın hamlesi ne yönde olacak.

 4. Baran Atmaca dedi ki:

  Google pagerank’ta eski kadar kolay yükselme beklemiyorum. Arama motorunda her saniye yeni bir içerik geliyor ve rekabet artıyor. Google’ın kendi ürünü olan Blogger’a da 2015 pagerank güncellmesinde sağlam pozitif yönde etki edeceğini düşünüyorum.

 5. Meliha Can dedi ki:

  Google bu konuda bence farklı bir çalışma planlıyor ve bu nedenle güncellemeleri durdurdu. Bence farklı bir güncelleme yapılacak

 6. Sezen DURU dedi ki:

  PR Güncellemesinin artık pek bir esprisi kalmadı. Ancak bununla alakalı ne tür bi değişikliğe gidilebilir ki? Trustrank diye birşey vardı yıllardır ve yeni yeni ön plana çıkmaya başladı bununla alakalımı birşeyler yapacaklar?

 7. Mehmet Gonenc dedi ki:

  İçerik ve anahtar kelimeler odaklı yeni algoritma trustrank geliştiriliyor sanırım. Gerçi hit alıyorsan rank önemli değil.

 8. Çavuşcu Köyü dedi ki:

  Artik pagerank guncellemesi yok onun yerine ozgun icerik etkili olacak. Onun icin haftada en az iki ozgun icerik girerek web sitenizi populer yapmak sizin elinizde.

 9. Sesli sohbet dedi ki:

  Pagerank güncellemesi diye birsey kalmadı sanırım . Yoksa bunca zaman bekleme olmazdı.

 10. murat dedi ki:

  Her ne olursa olsun kesinlikle fayda sağlanacağına inanıyorum. Teşekkürler Bilişimcafe

 11. Mustafa dedi ki:

  Çok teşekkür ederiz geniş bir bilgi iyi çalışmalar dileriz…

 12. bilgi dedi ki:

  pagerank ile ilgili güzel bir açıklama olmuş. iyi çalışmalar.

 13. Gulay Yıldırım dedi ki:

  Pagerank güncellenmesi yapılmıyor. Bu konuda açıklama da yapıldı. Artık PA değeri Mozrank Trustrank öne çıktı.Daha çok description açıklaması önemli. Yazınızı paylaşmanız için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ