Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

CSS Sprite Nedir?

CSS Sprite Nedir?

Günümüz CSS teknikleri ile birlikte o kadar kısa zaman içerisinde kaliteli web siteleri ortaya çıkarmak mümkün hale geldi ki insanların yeni teknolojilere ayak uydurması daha kolay bir hale geldi. Bildiğimiz gibi artık arama motorları tarafından en çok önemsenen unsurların başında site içi sorgulamaların yoğunluğu ve buna bağlı olarak ortaya çıkan yavaşlama sorunlarıdır. İşte bu noktada yeni nesil teknikler geliştirildi ve web sitesinde ki sorguları azaltabilmek için farklı farklı kodsal uygulamalar üzerinde ciddi anlamda da durulmaya başlandı.

CSS Sprite, web sitelerinin hızlı bir şekilde açılması ve sorguların daha aza indirilmesi açısından kullanılan yeni nesil bir tekniktir. Site içerisinde ki ikonsal görselleri tek bir resim karesi içerisinde birleştirerek Sprite yöntemi sayesinde koordinatlar aracılığı ile çağırıyor ve siteniz içerisinde ki sorgu rakamlarında azalma sağlıyorsunuz. Bu da web sitenizin çok kısa bir süre içerisinde etkin olarak hızla açılmasına yardımcı oluyor. Koordinat tekniği ilk aşamada en çok çalışılması gereken ve dikkat çeken unsurlardan da birisi durumunda.

CSS Sprite

CSS Sprite

CSS Sprite tekniğini kullanırken mümkün mertebe tüm görsellerinizi tek bir resim içerisinde düzenli olarak toplamalı ve CSS içerisinde web sitesine koordinatlar ile çağırmalısınız. Resimleri yine DİV seçenekleri arasına oturtarak site içerisinde konumlandırabilme şansına sahip oluyorsunuz. Böylelikle web sitenizde birbirinden farklı dizinlerden birbirinden farklı resimleri ayrı ayrı çağırmak yerine tek bir görsel içerisinden tamamını yayınlayabilme şansına da sahip olabiliyorsunuz. Bu sayede herhangi bir sorun olmadan web sitelerinizin hızlı bir şekilde açılmasını sağlıyorsunuz.

Modern kodlama teknikleri içerisinde son birkaç senenin en çok dikkat çeken unsurlarından birisi olduğu için özellikle dikkat çeken gelişmiş bir teknik olarak dikkat çekiyor. CSS Sprite tekniği ile alakalı olarak ilerleyen süreçte web sitemiz içerisinde etkin paylaşımlar sizlerle olacak.

Bir önceki yazımız olan Veritabanı Nedir? başlıklı makalemizde veritabanı ve veritabanı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kaan Aykır dedi ki:

    Her site sahibinin dikkat etmesi gereken bir konudur sitenin hızlı olma konusu, ziyaretçiye ve arama motorlarına sitenin değerli olduğunu gösteren önemli bir kriterdir.

  2. Hatice Kaplan dedi ki:

    Merhaba kolay gelsin.Css cprite gerçekten merak ettiğim bir konu.Bu konuda daha detaylı bir video veya resimli anlatım sunma imkanınız varmıdır ?

BİR YORUM YAZ