Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

C++ Polimorfizm Yapısı Nedir? [Çok Biçimlilik]

C++ Polimorfizm Yapısı Nedir? [Çok Biçimlilik]

Nesne tabanlı programlama ile uğraşanların ilk öğrendikleri konulardan biri de, inheritance ve polymorphism konularıdır. Çok biçimlilik büyük projelerde sizlere kolaylık sağlar.

Şimdi ben bir örnek hazırladım. Bu örneği inceleyelim.

Bize ait tekerlek üreten bir firmamız var. Müşteri gelip tekerleğin çapını ve kalınlığını girdiği zaman, tekerin boyutlarına göre bisiklet tekeri ya da araba tekeri olduğunu bize söylüyor. Eğer belirttiğimiz aralıklar dışındaysa eğer, aralık dışında olduğunu belirtiyor.

Bunun için Tekerlek Firması adında ana sınıf oluşturdum. Alt sınıflar olarak ise, Bisiklet Tekeri ve Araba Tekeri diye iki sınıf oluşturdum. Bu sınıflarda değişken tanımlamasını gerçekleştirdim. Oluşturduğum Control adlı fonksiyon ile girilen tekerlek boyutlarını kontrol ettirdim. Main metot kısmında ise girilen değerleri değişkenlere eşitleyip kontrol fonksiyonundan geçişini sağladım.

 

Bir önceki yazımız olan PHP Türkçe Karakter Sorunu başlıklı makalemizde php karakter hataları çözümü, php karakter hatası nasıl çözülür ve php türkçe karakter sorunları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ