Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Adobe Photoshop Nedir? Ne İşe Yarar?

Adobe Photoshop Nedir? Ne İşe Yarar?

adobe-photoshop

Adobe Photoshop, günümüzün en çok tercih edilen profesyonel grafik tasarım programları içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Dünya genelinde reklamcılık ve tasarım mantığının her geçen gün çok daha hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte yazılımlarda da inanılmaz geliştirmeler sağlanmıştır. Adobe firması, kısa bir süre içerisinde grafik programları ile alakalı olarak yaptığı çalışmalar sayesinde dünyanın en çok kazanan ve bilinen şirketlerinden birisi olarak dikkatleri çekmeyi başarmıştır.

Grafiklerin dünya üzerinde her geçen yıl daha profesyonel bir hale gelmesinde ki en önemli etkenlerden birisi de kuşkusuz ki Adobe Photoshop programı olarak nitelendirilebilir. Matematiksel anlamda ve yapısal olarak gelişmiş bir sistem olduğunu kullandıktan birkaç saat içerisinde anlayabileceksiniz. Şimdi sistem ile alakalı olarak sizleri çok daha net bir şekilde bilgilendirmek istiyoruz.

Adobe Photoshop Nedir?

Adobe firması tarafından hazırlanan, vektörel çizim yapma imkanı sunan, fotoğraf manipülasyon işlemleri yapabilen,, reklamlar ve görsel düzenlemeler yapmanıza imkan sağlayan gelişmiş bir grafik tasarım programı olarak dikkatleri çeker. Bilişim teknolojilerinin bugün ki haline gelmesinde en büyük etkenlerden birisi Photoshop programıdır. Web tasarım teknolojilerine karşı yarattığı olumlu ortam çok daha ciddi bir şekilde kendini belli etti.

Web artayüz tasarımcılığı kavramının ortaya çıkmasında ki etken faktörlerden birisi de Photoshop programıdır. Bundan yıllar yıllar önce web tasarımları sadece tablolar halinde geliştirilirken bugün ise öncelikle Photoshop programında resim olarak çizilir ve sonrasında ise CSS kodlamasına dökülerek gerekirse yazılım safhasına girer.

Adobe Photoshop Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere grafiksel anlamda birçok farklı işlemi rahatlıkla gerçekleştirebileceğiniz grafik tasarım araçlarının en popüler olanıdır. Matematiksel olarak da incelediğinizde oluşturması gerçekten zor bir yazılımdır. Akıllı yazılım dediğimiz sınıfa giren en gelişmiş sistemlerden birisi olarak dikkat çeker. Photoshop programı sayesinde günümüz reklamcılığı ve web tasarım sektörü çok daha iyi bir noktaya geldi ve bu neden dolayısı ile artık sektörlerde ortaya çıkan çalışmalar çok daha kaliteli oldu.

Adobe Photoshop programı sayesinde yapabileceğiniz işlemlerin kesin bir sınırı söz konusu değildir. Grafiksel anlamda hayal edebileceğiniz tüm çalışmaları yapmanıza imkan tanıyor. Genel olarak yapabilecekleriniz şu şekilde sıralanabilir;

 1. Logo Tasarım
 2. Web Tasarım
 3. Maskot Tasarım
 4. Fotoğraf Manipülasyon
 5. Özel Çizimler
 6. Reklam Hazırlama
 7. Afiş Hazırlama
 8. Fotomontaj

ya da bunun gibi daha birçok farklı alanda grafik tasarım çalışması yapabilir ve en iyi şekli ile inanılmaz tasarımlar ortaya çıkarabilme şansına da sahip olabiliyorsunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Veli Kaya dedi ki:

  Ben uzun yıllardır photoshop ve fireworks kullanmaktayım. Bu konuda bir takım eksiklikleri halen hissetmekteyim. Sitenizin tasarımı ve işlevi bana yeni fikirler, ufuklar açıyor. Makalelerinizide büyük bir beğeni ile okumaktayım. Emekleriniz için teşekkürler.

 2. ali devrim dedi ki:

  adobe firması phtoshop programını yayınladığı andan itibaren görsel dünya eskisinden çok farklı oldu. birçok amaç kullanılan photoshop artık günümüzde esas kullanım alanı reklam ve görsel tasarım oldu, harika bir program

 3. Bekir Çelikağ dedi ki:

  Bilgisayar kullanımında henüz emekleme çağındayım.Bu nedenle yeni farkettiğim sitenizden yararlanacağımı umuyorum.Teşekkürler.

  1. Bilişim Cafe dedi ki:

   Faydalı olabilirsek ne mutlu bize. Ben teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ