Photoshop ile Resim Boyutlandırma (Resimli Anlatım)

Adobe Photoshop, dünyanın en gelişmiş grafik tasarım programları içerisinde başarılı bir şekilde yer almıştır. Son birkaç sene içerisinde başarılı bir şekilde reklamcılık sektörünün yükselmesinde ki en önemli etkenlerden birisi olarak bu tip grafik tasarım programları gösterilebilir. Yaratıcı insanların sayısının artması ile birlikte çok daha iyi çalışmalar ortaya çıktı ancak bu noktada en çok dikkat edilesi unsurlardan birisi olarak da programın sunduğu inanılmaz işlevsellik olarak dikkat çeker ve her ne olursa olsun önemsenmesi gerekir.

Photoshop ile resim boyutlandırma son derece basit. Üstelik resmi orantılı bir şekilde küçültebilme şansına da sahip oluyorsunuz. Orantılı olarak resim küçültmek, resmin piksel bazında görüntü kalitesinin bozulmaması için mükemmel seçenekler sunuyor diyebiliyoruz. Fotoğrafçılar dahi resim küçültme ve büyütme işlemlerinde genellikle bu programı tercih ederler. Grafiksel yönü hat safhada olan bu yazılımda orantılı resim küçültme ile alakalı olarak sizleri bilgilendirme amacı içerisindeyiz.

ÖRNEK GÖRSELİMİZ

Photoshop Resim Boyutlandırma

Photoshop Resim Boyutlandırma

1-) Yukarıdaki resmin üzerine sağ tıklayarak “Farklı Kaydet” butonuna basın ve masaüstüne kaydedin.

2-) Photoshop programını açarak resmi sürükleyip programın içerisine bırakın. Resim açılacak. Örnek aşağıdaki gibidir;

Resim Boyutlandırma 1

Resim Boyutlandırma 1

3-) Ekran böyleyken CTRL + ALT + İ tuşlarına basınız. Bu işlemi yukarıda İmage > İmage Size şeklinde de yapabilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacak.

resim-boyutlandırma-2

4-) Karşınıza gelen ekranda piksel alanlarını görüyorsunuz. Alanın en altında Constain Proportions sekmesinin işaretli olmasına dikkat edin. Bu seçenek, orantılı bir şekilde küçültme sağlayacaktır.

5-) En yukarıdaki Width değerine pixels karşılığında bir değer verdiğiniz zaman altındaki Height değeri orantılı bir şekilde kendini ayarlayacaktır.

6-) Pikseli ayarlarak OK butonuna basın ve resminiz hazır.

Adobe Photoshop ile Resim Boyutlandırma (Videolu Anlatım)

Bir önceki yazımız olan WordPress Dosyaları başlıklı makalemizde wordpress ve wordpress dosyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Moda izle dedi ki:

    Hep resimlerin kalitesini bozmadan üzerinden değişiklikler yapabileceğim bir yöntem aramıştım. Web sitem için kullandığım resimleri kötü resim boyutlandırma programı nedeniyle hep kalite kaybına uğruyordu. Konu faydalı oldu teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ