Google Glass Nedir ve Neden Yasaklandı?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Google Glass Nedir ve Neden Yasaklandı?

2

Google teknolojileri zaman içerisinde devrim niteliği taşır bir hale geldi ve bunun son örneklerinden birisi olarak Google Glass gösterilebilir. İnsan hayatının daha kolay bir hale gelmesi ve kısa zaman içerisinde daha yaşanabilir bir dünya için sürekli olarak bilimsel teknoloji üzerine projeler geliştiren şirket, yeni ürünleri ile birlikte sektörü alt üst etmeye devam ediyor. Giyilebilir ürünlerin zaman içerisinde çok fazla ön plana çıktığını biliyoruz ancak bunun ilk önemli adımlarını atan şirketlerin başında yine Google geliyor.

Giyilebilir teknolojiler, artık insan hayatının her safhasında akıllı ürünlerin yer almasına imkan tanıyor ve bu sayede insanların tüm ihtiyaçlarını anlık olarak karşılayabilmeleri de sağlanıyor. Birkaç sene içerisinde meydana gelen gelişmeler o kadar önemli sonuçlar doğurdu ki Google şirketi ön plana çıkabilmek için Google Glass adı altında yeni nesil giyilebilir bir ürün geliştirdi. Bu ürün, dünya üzerinde bir ilk olarak da dikkat çekti. Şimdi ürünü biraz daha net bir şekilde ele alalım.

Google Glass
Google Glass

Google Glass Nedir?

Bir gözlük düşünün ki içerisinde her türlü akıllı telefon özelliğini barındırıyor. İşte Google Glass’ın tanımını bu şekilde yapılabilir. İçerisinde kamera, mobil işletim sistemi, ses komutları ile yönetebilme, sosyal medya kullanabilme, görsel navigasyon gibi özellikleri barındıran dünyanın en gelişmiş giyilebilir teknolojisi bir gözlük. Son teknoloji ürünü olan ve her açıdan akıllı telefon deneyimini gözleriniz ile yaşamanızı sağlayan mükemmel bir cihaz. Göze hitap etmesi nedeni ile de dünya genelinde çok fazla tercih edilen bir ürün.

Kamerası ile her anınızı yüksek dahili depolama alanına kaydedebilir, sosyal medyada anlık görüşme yapabilir, içerisine hattınızı takarak telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Bununla birlikte Android deneyimini en iyi şekilde gözlükte yaşayabilme imkanınız oluyor. Son derece gelişmiş ve her geçen gün daha yeni fikirler ile benimsenen mükemmel bir gözlük.

Google Glass Türkiye’de Neden Yasaklandı?

Gizlilik haklarının ihlal edilmesi seçeneği bunda önemli bir faktör oldu diyebiliriz. Öncelikli olarak sinemaya gittiğinizde filmleri bu gözlük aracılığı ile kayıt altına alma ihtimali bunun öncelikli nedenlerinden birisi oldu. Bu neden dolayısı ile ABD sınırları içerisinde de Google Glass kullanan kişilerin sinema içerisinde kullanımlarına da bir yasak getirildi. Ancak esas yasaklanma sebeplerinden birisi de GÜVENLİK.

Sinema salonlarında gizlilik haklarının ihlali başta olmak üzere insanların gizlilik haklarına da saygı duymayan bir cihaz. Google Glass kamerasının aktif olduğunu anlamak çok da mümkün değil. Kısacası herhangi bir ortamda insanları bu gözlük aracılığı ile çekebiliyorsunuz. Bu da kişilik haklarına ülkemiz yasaları nezdinde bir saldırı niteliği taşıyor. Yasaklanmasında ki en önemli etken bu ancak kısa bir zaman dilimi içerisinde önlemler alınarak mutlaka ki satışa sunulacaktır diye tahmin ediyoruz. Google Glass neden yasaklandı sorusunun en net cevabı budur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. google glass ı ilk duyduğumda çok ilgili çekmişti, keşke türkiye de yasaklanmasaydı…

 2. Google glass istenen etkiyi yaratamadı bence.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir