Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Grafik Tasarım

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

1

Logo tasarım, günümüz şirketleri için olmazsa olmaz unsurlardan birisidir. Grafik çalışmaları kapsamında özellikle son birkaç sene içerisinde çok önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor ve bu gelişmeler sayesinde sektör içerisinde de inanılmaz bir gelişim süreci yaşanıyor diyebilme şansına da sahibiz. Sadece şirketler için değil artık bireysel olarak da kişisel bir logo sahibi olmak herkesin aklında olan unsurlardan birisi olarak da nitelendirilebilir. Türkiye genelinde bu anlamda hizmet sunan birçok farklı kişi ya da kurum söz konusu ancak her ne olursa olsun logo yapabilmek bir beceri işidir.

Logo çizimi yapabilmek için el yeteneklerinizin, hayal gücünüzün ve grafik programlarına karşı çok ciddi bir hakimiyetinizin bulunması gerekir ki bu durum son derece önemli bir detay. Fikri olmayan logo çizemez diyebiliriz. Tabi ki logo tasarımı yaparken dikkate alınması gereken çok önemli detaylar da vardır. Bu yazımızda sizleri bu detaylar ile alakalı olarak bilgilendirme amacı içerisinde olacağız.

 

Logo Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo tasarımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında birçok farklı unsur sayacak ve tasarıma başlamadan önce dikkat etmeniz gereken unsurları sıralayacağız. Özellikle kurumsal çalışmalarda ne kadar özenli çalışma yapılırsa kısa zaman içerisinde geri dönüşlerin o kadar fazla olacağını kati surette unutmamak gerekir. Son birkaç sene içerisinde ülkemizde ki nitelikli grafikerlerin sayısının artması ile birlikte artık bu anlamda kafalara takılan soru işareti olmasa da çok kaliteli grafikerler dahi yaratıcılıkları olmadığı için logo çizemezler. Genel olarak dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde listelenebilir;

 1. Photoshop, CorelDraw, İllustrator ve benzeri kaliteli grafik tasarım programlarından yararlanın.
 2. Firmanın ya da kişinin logo renkleri ile alakalı olarak beklentilerini dinleyin.
 3. Firmanın kurumsal kimliğini yansıtan nasıl bir amblem çıkarabileceğinizi kurgulayın.
 4. Kafanızdaki tasarım örneklerini öncelikle kağıda çizerek fikrinizi onaylayın ve bunu dijital ortama aktarın.
 5. Logo tasarımlarında vektörel çalışmalar yapmaya dikkat edin.
 6. Sektör ve firmanın adı ile alakalı çağrışımlar yapacak logolar hazırlamaya özen gösterin.

Logo Tasarım Nasıl Yapılır?

Logo hazırlamak için öncelikli olarak yukarıdaki unsurları dikkate almanızı öneriyoruz. Vektörel logolar hazırlayarabilmek için bugün en yaygın olarak kullanılan grafik tasarım programları Adobe İllustrator ve CorelDraw gibi son derece kaliteli ve etkili yazılımlardır. Vektörel çizim yapabilmek son derece ciddi bir yetenek işidir ve tabi ki bu tip programların sunduğu kolaylıklar sayesinde çok kısa bir süre içerisinde etkileyici tasarımlar çıkarmanız kolaylaşır. Sırası ile logo tasarımın nasıl yapıldığını inceleyecek olursak;

 1. Logo fikri öncelikle kağıda dökülür.
 2. Kağıda dökülen tasarım istenildiği gibi olursa dijital ortama eskiz olarak aktarılır.
 3. Aktarılan eskiz çalışması vektörel çizim programları yardımı ile görüntülenir.
 4. Görüntülenen tasarımın çizgileri üzerinden logonun hatları belirlenir.
 5. Logo hatlarının belirlenmesinin ardından renklendirme ve kombinasyon işlemleri yapılır.
 6. Birçok grafik tasarımcı kafasındakini doğrudan program ile çizerek çıkarabilir.

Özgün ve hızlı logo tasarımı yapan tasarımcıları tek bir portalda toplayarak, sadece 10 liradan başlayan fiyatlarla logo tasarımı hizmetleri SadeceOn’da sizleri bekliyor. Kaliteli logo tasarımı konusunda profesyonel ve yaratıcı hizmet verenlerimiz ile sizlere en geniş yelpazeyi sunuyoruz. İnşaat firmanıza, nakliye firmanıza, hukuk büronuza ya da 3d logo tasarım gibi her alandaki ihtiyaçlarınıza ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlara logo tasarım yaptırmak isteyen herkesi bekliyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 20 Kasım 2014

  Özellikle iddialı firmalar kendi logolarını yarışmalar düzenleyip aralarından en beğenileni seçerek belirlemekte ki burada en beğenilen olmak için yazınızda değindiğiniz gibi hayal gücü , el yeteneği ve grafik programlama bilgisi gerekmekte .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir