Photoshop ile Logo Tasarımı

Dünya üzerinde en çok bilinen ve en çok kullanılan grafik tasarım programı kuşkusuz ki Adobe Photoshop programıdır. Photoshop ile logo tasarımı konusuna karşı insanları son derece yoğun araştırmaları söz konusu. Günümüz firmalarında logo tasarım için artık her ne olursa olsun vektörel programlar tercih edilmektedir. Zaman içerisinde ortaya çıkan seçenekleri incelediğimiz vakit yeni nesil logo hazırlama sistemlerinde vektörel mantığı çok daha fazla benimsenmiştir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de hem kolay bir şekilde düzenlenebilir olması ve de tabi ki piksel kavramından tamamen sıyrılmış net görseller elde edebilmek amacı taşınır.

Photoshop ile logo tasarımı günümüzde çok fazla tercih edilen bir unsur olmasa da bireysel web siteleri için yapılan çalışmalarda grafikerler genellikle Photoshop programını tercih etmektedirler. Türkiye genelinde grafiker rakamlarında her geçen gün çok daha ciddi bir yükseliş söz konusu oluyor ve bu yükseliş ile birlikte beklentilerin de çok ciddi boyutlara ulaşması muhtemel ancak bir logo tasarımı yapmak için el ile çizim yeteneğinin olması da büyük kolaylık sunar.

Photoshop Logo Tasarımı

Photoshop Logo Tasarımı

Photoshop ile Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo tasarım yapacak bir kişinin öncelikle hayal dünyasının çok geniş olması ve yaratıcılığının da düzeyinin inanılmaz derece de yüksek olması önemlidir. Zaman içerisinde grafik tasarım sektöründe bu konu ile alakalı olarak çok nitelikli kişiler ortaya çıkıyor. Logo tasarım çalışmalarında anlık olarak kafanızda bir proje çizmeniz ve o projeyi uygulamanız gerekir. Photoshop, sol panelinde yer alan PEN TOOL aracı yardımı ile sizlere yarı profesyonel vektörel çizim yapabilme imkanı sunuyor.

Klavyenizin “P” tuşuna basarak aracı seçebiliyorsunuz. Tabi ki bunun için öncelikli olarak yeni bir çalışma alanı belirlemek ve bu çalışma alanı üzerinde çiziminizi yapmanız gerekiyor. Sırası ile aşamaları anlatarak bilgi verecek olursak;

  1. CTRL + N kısayolu ile yeni bir sayfa oluşturacağız. Karşımıza gelen ekranda piksel bazında 500×500 seçeneklerini seçiyor ve alanı oluşturuyoruz.
  2. Karşımıza gelen ekranda beyaz bir resim olacak. Çizimimizi bu kısım üzerinde gerçekleştireceğiz.
  3. Pen Tool aracını “P” tuşuna tıklayarak seçiyoruz ve çizime başlıyoruz.
  4. Tek bir noktaya ilk önce tıklıyor ve sonrasında ikinci bir noktaya tıklayarak hat çekiyor ve dilerseniz bunları eğip bükebiliyorsunuz.
  5. Hazır kare, çember, dikdörtgen gibi araçları da sol panel üzerinden kullanarak ikonlar seçebiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Blogger Hesabı Oluşturma başlıklı makalemizde blogger hesabı nasıl oluşturulur ve blogger hesabı oluşturmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Gönül İşler dedi ki:

    Logo tasarımı dediğiniz zaman Photoshop değil Corel ya da İllustrator kullanacaksınız. Vektörel çizimi en iyi şekilde bunlar ile yapabiliyoruz. Ben en azından öyle yapıyorum

  2. Harika bir analatım olmuş ellerinize sağlık, paylaşım için çok tşkler

BİR YORUM YAZ