Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Windows 10 İşletim Sistemi ve Özellikleri

Windows 10 İşletim Sistemi ve Özellikleri

windows-10

Microsoft, yeni nesil işletim sistemlerinde dikiş tutturmakta zorlanıyor. Windows 10 işletim sistemi ile alakalı olarak geçtiğimiz günlerde çok büyük bir tanıtım lansması gerçekleştirildi. Bildiğimiz gibi son dönem yeni nesil işletim sistemleri geliştirme amacı içerisinde giren Microsoft, arka arkaya iki tane kaliteli işletim sistemi çıkaramadı ve araya mutlaka sorunlu, beğenilmeyen işletim sistemleri soktu. Bu işletim sistemleri kullanıcının son derece canını sıkan işletim sistemleri olduğu gibi stabil çalışma anlamında da mükemmeliyet sunmuyordu. Şuan mevcut olarak kullandığımız ve deneyim edindiğimiz işletim sistemlerinden bahsediyorum.

Windows XP mükemmel bir işletim sistemiydi ve çok seviliyordu. Araya Windows Vista gibi bir fiyasko girdi ve kısa süre içerisinde Windows 7 işletim sistemi geliştirildi. Bu sistem de gerçek anlamda mükemmellik sunuyordu ve XP’yi unutturdu ancak araya yine Windows 8 gibi bir fiyasko daha girdi ve Microsoft firması bu anlamda dikiş tutturamadı. Şimdi ise yine aradan çok uzun bir süre geçmeden Microsoft firması yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmalarını tamamladı ve 2015 yılının ortalarında resmi olarak kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Herkes şuan sistem ile alakalı olarak yapılacak değişiklikleri ve yenilikleri merak ediyor. Windows 10, arayüz anlamında kullanıcı geri bildirimleri doğrultusunda düzenlenmiş bir sistem oldu. Hatta Microsoft, bir fiyasko daha yaşamam için geliştiriciler ve kullanıcılar için ayrı ayrı olmak üzere ücretsiz önizleme sürümü yayınladı.

windows-10-baslat-menusu

Windows 10 Özellikleri

Windows 8 işletim sisteminde hepimizin bildiği gibi en çok can sıkan unsurlardan birisi de kuşkusuz BAŞLAT MENÜSÜ oldu. Karmakarışık bir başlat menüsü tasarımı yapan ve kendince görsel zanneden Microsoft firması, Windows 10 işletim sistemi ile birlikte bu sorunu tamamı ile halledecekmiş gibi görünüyor ki önizleme sürümünden izlediğim kadarı ile yine gelişmiş bir başlat menüsü kullanıcılara sunulacak.

Windows 10 işletim sistemi genel görünüm olarak Windows 8 metro arayüzünden de vazgeçmeyecekmiş gibi göründü ancak kullanıcı geri bildirimleri yine önemli olacak. Task View özelliği adı altında yeni bir masaüstü geçiş ekranı hazırlanmış. Bu sayede masaüstü ekranlarını bölebiliyor ve ekranlar arası çok kısa bir zaman içerisinde geçiş yapabiliyorsunuz. Bu özellik aslında Apple firmasının IOS üzerinde yıllardır kullandığı bir yöntem ve artık Windows işletim sistemi de bu özelliği benimsemiş gibi görünüyor.

Windows’un özellikle son 3 sürümünde Komut İşlemi ekranında CTRL + V kısayolu ile veri yapıştırma özelliği olmadığından dolayı özellikle programcılar çok ciddi sıkıntılar yaşamaktalardı fakat Windows 10 işletim sistemi ile birlikte bu sorun da ortadan kalkacak gibi görünüyor. İnternet üzerinde ücretsiz olarak paylaşılan teknik önizleme ile ilgili olarak kısa bir süre içerisinde bilgi paylaşımı yapacağız.

Bir önceki yazımız olan Windows 7 Uyumluluk Sorunu ve Çözümü başlıklı makalemizde uyumluluk modu, windows 7 uyumluluk sorunu ve windows 7 uyumluluk sorunu çözümü hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Çağlar dedi ki:

  Daha windows 8 e alışamadan önce 9 sonra windows 10 çıkıyor. İnşallah windows 8 deki çoğu saçmalığı çözmüşlerdir.

 2. Zeynep dedi ki:

  Windows 8’teki saçmalıklar konusunda haklısın Çağlar… Ben de Windows 8 kullanıyorum. Üstelik 1 seneyi aşkın kullanmama rağmen daha alışamadım ve çözemediğim öyle çok ayrıntısı var ki… Windows 9’un hızına yetişemeden 10’u çıkıyor.

 3. ufuk dedi ki:

  öncelikle windows 10 un diğer işletim sitemlerine göre daha iyi olacağını düşünüyorum. fakat CTRL+V kontrol tusunun windows 10 da işe yaramaması hiç de güzel olmadı. ama windows bu sorunun yerine yeni bir fikir sunacaklarını düşünüyorum.

 4. Kerem dedi ki:

  Yani bu kadar alelacele , peş peşe işletim sistemleri çıkarmak ne kadar mantıklı doğrusu soru işareti . Kendini kanıtlamaya ihtiyacı olmayan Windows gibi bir firmanın bu kadar telaşla hareket etmesi ve arayış içinde olmasın beni şaşırtıyor .

 5. çağan bayrak dedi ki:

  arkadaş bu microsoftta kendini kaybetti, her yaz öncesi albüm çıkaran serdar ortaç gibi maşallah her sene yeni bir ürün çıkarıyorlar. ama allah var adamlar başarılı

BİR YORUM YAZ