Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Windows 7 Uyumluluk Sorunu ve Çözümü

Windows 7 Uyumluluk Sorunu ve Çözümü

windowsa-7-uyumluluk-sorunu

Windows 7 uyumluluk sorunu, belki de bu işletim sisteminin en çok can sıkan sorunlarından birisidir ve oyun açarken program çalıştırırken ciddi sorun anlamına geliyor. Microsoft firmasının en iyi iki işletim sisteminden birisi olarak gösterilen ve tüm dünya genelinde en çok tercih edilen işletim sistemi durumunda bulunan Windows 7, en büyük handikap olarak geçmiş yıllarda yazılan programları desteklemediği için insanlar tarafından eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Ancak zaman içerisinde Microsoft firması tarafından yapılan güncellemeler ile birlikte bu durum tam tersine dönüştü.

Windows 7 ile birlikte gelen en büyük yeniliklerden birisi de kuşkusuz ki “Akıllı Sorun Giderme” özelliği oldu. Tek bir butona tıklayarak bilgisayarın sorun giderme safhasında kendi kendine işlem yapmasını sağlayabiliyorsunuz. Fakat “UYUMLULUK SORUNU” çok farklı ve üzerinde durulması gereken en büyük unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Bizlerde sizleri bu anlamda bilgi sahibi yapma amacı içerisinde olacağız.

Windows 7 Uyumluluk Sorununun Nedenleri

Windows 7, kendisinden bir önceki sürüm olan Vista’ya nazaran çok daha esnek seçenekler sunan bir işletim sistemi olsa da kural anlamında bir o kadar katı özellikleri benimsemiştir. Bildiğimiz gibi Microsoft firmasının fiyaskoya uğradığı işletim sistemi olan Windows Vista, her programı desteklemediğinden dolayı birçok şirket yeni nesil programları bu işletim sistemi üzerine programlandırmaya başladı. Aynı zamanda eski tip programları da hiçbir şekilde çalıştırmayan bir işletim sistemi durumundaydı. Bu durum aslında iki işletim sistemi için de en büyük handikaplardan birisidir.

Windows 7, eski tip programları da sorunsuz bir şekilde çalıştırabilmeniz için “UYUMLULUK MODU” dışında aynı zamanda otomatik sorun giderici bir yazılım geliştirerek işletim sisteminin ne denli akıllı olduğunu bizlere kanıtlıyor. İşletim sisteminde tek bir butona tıklayarak sistemi otomatik bir şekilde sorunu bulma ve çözme yoluna itiyorsunuz. Bu sayede sistem kendi kendini tarayarak çözümler üretmeye çalışıyor. Bu sorunlara çözüm aşaması uyumluluk anlamında da geçerli olacak.

Windows 7 Uyumluluk Sorunu Çözümü

Bilgisayarınıza indirdiğiniz her program Windows 7 uyumlu olmayabilir. Bu neden dolayısı ile sistemin sizlere sunduğu uyumluluk modu sayesinde bu programları çalıştırabileceksiniz. Bunun için aslında ek olarak çaba sarf etmenize hiç gerek yok. Bu sorun giderme opsiyonunu çalıştırmak için iki ayrı seçeneğiniz olacak.

İLK YÖNTEM

 1. Oyunu ya da programı bilgisayarınıza sorunsuz bir şekilde kurunuz. Windows 7, kurulum aşamasında da yazılımın uyumluluğunu denetler ve herhangi bir sorun gördüğünde bunu size sorarak otomatik uyumlu hale getirir.
 2. Kurulumun ardından oyun ya da program açılmıyor ise size otomatik olarak “SORUN GİDER” ekranı döndürecektir. Gelen ekranda “İLERİ” butonuna tıklayın.
 3. Bu butona tıkladıktan sonra işletim sistemi program ya da oyun ile ilgili tüm datayı tarayacak ve olası çözümler sunacaktır. Sorunun çözümü ile alakalı olarak aşama aşama sizden onay alacaktır.
 4. Onay vermeniz durumunda sistem ayarları uygulayacak ve programı yeniden çalıştırmanızı isteyecektir. Uyumluluk modu sorunu da buna dahil.

İKİNCİ YÖNTEM

 1. Ben sorun giderme ekranı ile uğraşmak istemiyorum kolay yoldan uyumluluk modunu kendim ayarlamak istiyorum diyorsanız bunun da son derece kolay bir yöntemi var.
 2. Masaüstü’ne simgesi gelmiş olan oyun ya da programın üzerine sağ clik ve sonrasında “ÖZELLİKLER” sekmesini tıklayın.
 3. Karşısına gelen ekranda yukarıda yine sekmeler olacak. Bu sekmelerden “UYUMLULUK” kısmını seçim
 4. Uyumluluk kısmı adı altında yer alan “Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu” solundaki kutuyu işaretleyin ve aşağıdaki seçim panelinin aktif olduğunu göreceksiniz.
 5. Tüm programlar genellikle Windows XP (Service Pack 3) modunda sorunsuz çalışır. Deneyerek uyumlu modu bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Bilgisayar Markaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Ali Arslan dedi ki:

  Çok anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız. Teşekkürler çok işime yaradı.

 2. Burcu dedi ki:

  Uyumluluk sorununa rağmen yine de Windows 7 bence kullanması en rahat ve kolay programlardan biri. Özellikle hiçbir şeyi açmayan Vista ile kıyaslandığında avantajları daha belirginleşiyor.

 3. sedat dedi ki:

  Neredeyse windows 7 kullanan herkesin karşılaştığı bir durum. Özellikle Xp ye göre hazırlanmış programlarda bu sorun ortaya çıkıyor. Bazen bu yöntem bazı programlarda çalışmayabiliyor. Ama genelde çalışıyor. Güzel açıklanmış burada teşekkürler..

 4. Erdem Esen dedi ki:

  Windows 7’nin desteklemediği bir programı açmaya çalışırken sorun yaşadım ve internette bilgilendirme yazınıza ulaştım. Makalenizi okudum ve ilk yöntemdeki tüm saydığınız maddeleri sırasıyla uyguladım. Sorunum çözüldü yardımlarınız için teşekkürler.

 5. Edgar Adem Probst dedi ki:

  Benim en çok yaşadığım sıkıntılardan birisiydi hatta bilgisayarı değiştirmeyi dahi düşündüm. Ancak bu yazıda o kadar iyi bilgi vermişsiniz ki yaptığım uygulamalar ile sorunu en aza indirmeyi başardım sanırım. Teşekkürler

 6. ali çalık dedi ki:

  bilgisayarlarda ortaya çıkan sorunların birçoğu herhangi bir uzman yardımı almadan evde kendi kendinize halledebileceğiniz sorunlardır. Bu yazıda olduğu gibi sorun çözmeyi anlatan yazıları internetten bulun ve uygulayın, paranız cebinizde kalsın.

 7. emre dedi ki:

  uyumluluk modunda wın7 seçenegim görünmüyor fm15 oyunu için gerekli tüm crackı yaptım hala aynı yardımcı olurmusunuz lutfen

 8. ali dedi ki:

  ben de uyumlulukda windows xp servise pack 3 gelmiyor

 9. mehmet dedi ki:

  abi dediğini gta san andreas ta yaptım xp service pack 3 yaptım ama olmadı
  oyunu komşudan flash bellekle aldım

 10. Kuzey Vargın dedi ki:

  teşekkürler hocam bilgileriniz için hallettim 🙂

 11. Görkem dedi ki:

  kardeşim ben hepsini denedim ama hala olmadı. windows 7 kullanıyorum ama sorun gider kısmındaki o seçilme yerinde windows 7 hariç bütün seçenekler var.

BİR YORUM YAZ