1. Anasayfa
 2. İşletim Sistemleri

Windows 10 Büyük İlgi Gördü


1

Özellikle bilgisayar sistemleri için en fazla tercih edilen işletim sistemi olan microsoft, son yıllarda yapmış olduğu yenilik ve değişiklikler ile oldukça dikkat çekiyor. Daha önce çıkarmış olduğu Windows XP, Dünya’nın pek çok ülkesinde en çok kullanılan işletim sistemi olmuş ve sonrasında ise Windows 7’nin elde ettiği rakamlar ile XP geride kalmıştı. Peki ya şimdi Windows 9 ne zaman çıkacak? diye herkes beklerken, Microsoft geliştiricileri beklentileri şaşırttı çünkü çıkartmış oldukları yeni bir işletim sistemi ve adı Windows 10 olması ile beraberinde pek çok yenilikleri de getirmişti. Öncelikle bu yeniliklerin, son yıllarda neredeyse %70 oranlarına kadar artan akıllı telefon kullanımının büyük bir etkisi bulunuyor. Akıllı telefon piyasasından en çok pay elde etmeyi sağlayan hiç şüphesiz ki kullanıcılara sunulmuş olan işletim sistemidir. Microsoft da yeni işletim sistemi Windows 10 hem tabletler hem de mobil olarak, akıllı telefonlara uyarlandığını açıkladı. Bu da daha önceki Windows işletim sistemlerinin sadece bilgisayarlar için geliştirildiği ve mobil cihazlar konusunda bir atılımın olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, Microsoft geliştiricilerinin bu konuda ne kadar kararlı olduğu görülmektedir.

Windows 10 büyük ilgi gördü

Deneyebileceğiniz Windows 10 işletim sistemini, şu ana kadar tahminen 3 milyon kişinin denemesiyle, işletim sistemleri arasında bir rekor kırıldığı da söylenebilir. Gerek ara yüzü gerekse de sunmuş olduğu kolay sistem özellikleri sayesinde, daha önceki sistemlerden daha farklı olduğu göze çarpmaktadır. Windows 7’ye oranlandığında, o kadar da yoğun ilgi görmeyen 8 versiyonunun bir karması olarak Windows 10’nun oluşturulduğu söylenebilir ancak, yeni görev çubuğu ve ön izlemeli resimler ile birlikte açıklama yazılarının da bulunduğu ekran, başlıca bir yenilik olarak göze çarpıyor. Öte yandan mobil versiyonlarının ise daha çok Lumia ile uyumlu olduğunu belirtmekte fayda var. Mobilde sunmuş olduğu ara yüz oldukça şık olsa da, işleyiş bakımından bazı güncelleme ile düzeltilebilecek hatalara sahip olduğu söyleniyor. Daha önceki işletim sistemlerinin kopyasını yükleyerek, lisansını satın almadan kullanan kullanıcılar sadece uyarı ile karşı karşıya kalırken, Windows 10’da ise sadece uyarı ile kalınmamakta ve ücretsiz kullananların, Windows 10 lisans satın almaları yönünde çeşitli caydırıcı ve teşvik edici olan bazı ikazlar öne çıkmaktadır.

Lisans satın almaya yönelik yapılan bu girişimlerde, özellikle ücretsiz Windows 10 kullananların ekranında sürekli Windows 10 yazısının bulunması ve de en çok dikkat çeken bir diğer önemli ve can sıkıcı uyarı ise her bir 10 dakikada sistemin ücretsiz olduğuna dair bir uyarının gelmesi gibi işlevler bulunuyor. Bunlar kullanıcıyı Windows 10 lisans satın almak yönünde ne kadar teşvik eden bilinmez ancak Windows 7 ücretsiz kullananların sayısına bakıldığında, yine de devam edilebilir gibi görünmektedir. Tüm bunlar ile birlikte güncellemelerin de artık cüretsiz sistemlere yapılmayacağını Microsoft bizzat dururdu. Bu da sistemin kendisini yenileyememesi, beraberinde işlevselliğini ve güvenliğinin seviye olarak ilk çıktığı tarihe ile kalması anlamına geliyor. Firma test eden kullanıcılara bedava olarak verdiği işletim sistemi 2015 yılının daha ilk aylarında büyük ilgi görmeye başlamıştı. 2016 yılına yaklaştığımız şu dönemde de Windows 10 hem ev hem de iş kullanıcıları arasında yükselmeye devam ettiği söylenebilir. Elbette ki bu yükselişin temel sebepleri arasında, şık bir görünümün olmasının yanı sıra sunduğu işlevsellik ve hızın bir arada olmasıdır. Mobil versiyon ise sadece Lumia hedefli bir geliştirme olduğundan dolayı, kullanımı o kadar yaygınlaşmamıştır. İlerleyen zamanlarda Microsoft’un ne tür bir geliştirmeye gideceği merak ediliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 30 Ocak 2016

  Ben ilgi görmedim cidden wirelesi bile kullanamaz oldum koridordaki accespointi bile görmez oldu bilgisayarım ama windows 8.1 de böyle sorun yoktu. Allahtan helpmert anlatmışta öğrenmiş oldum sizlerede tavsiye etmiyorum windows 10 laptop için ideal değil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir