Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Apple ‘ın Yeni İOS Güncellemesi Telefonları Bozuyor!

Apple ‘ın mobiller için kullanıma sunduğu mobil işletim sisteminin başı, Iphone cihazlarında kalıcı ve masraflı arızalara neden olan bir güncellemeyle başları derde sokuyor.

Apple ‘ın Yeni İOS Güncellemesi Telefonları Bozuyor!

Apple ‘ın mobiller için kullanıma sunduğu mobil işletim sisteminin başı, Iphone cihazlarında kalıcı ve masraflı arızalara neden olan bir güncellemeyle başları derde sokuyor.

İOS 9 için sunulan son güncellemeyi indiren kullanıcıların büyük bir kısmı ”Error 53” diye bir hata kodu alıyor. Söz konusu hatanın Iphone 6‘lara ciddi bir hasar veriyor. Cihazı yeniden başlatmayı veya sistem kurtarmayı imkansız hale getirecek bir biçimde hasar veriyor.

Sorunun esas kaynağı ise home tuşundan kaynaklandığı belirtliyor. Touch ID algılama özelliğine de sahip olan söz konusu tuş bu sorunun ardından resmiyet taşımayan bir kurum tarafından veya bireysel olarak tamir edilmeye çalışıldığında Error 53 hatası ile karşılaşıyorlar.

Apple Error 53

EĞER ERROR 53 HATASINI ALDIYSANIZ TELEFON ÇÖP
Bu hata mesajını eğer ki ekranda gördüyseniz cihazınızı kurtarabilmeniz için yapabileceğiniz hiç birşey yok. Bu hata koduyla birlikte cihazın içerisinde bulunan bütün verilerde geri dönüşü olmayacak biçimde kayboluyor. Apple bu problemin farkında olduğunu anlatan bir duyuru gerçekleştirdi fakat hatayı çözüme ulaştırmak ve yeni bir güncelleme hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

The Guardian fotoğrafçılarından birisi olan Antonio Olmos isimli çalışan bu hatayı ve sonucu yaşayan mağdurlardan birisi. Makedonya‘da bulunduğu gün telefonunu yerel bir dükkanda tamir ettirmek zorunda kalmış. Sonrasında gelen güncelleme mesajını kabul eden Olmos, cihazına gelen ”Error 53” hatasıyla cihazı kilitlenmiş. Cihazı Apple Store‘a götüren fotoğrafçı telefonu için yapılabilecek herhangi bir şey olmadığını öğreniyor.

iFixit’ten ‘e göre söz konusu sorunun temel kaynağı İphone’un home tuşunun bir üçüncü teknisyen tarafından onarılması. Böyle bir durum söz konusu olduğunda sistem cihazdaki değişikliklerin farkına varıyor ve cihazı otomatik olarak kilitliyor.

Bir önceki yazımız olan Root'suz Android Deneyimine Hazır mısınız? başlıklı makalemizde android, APK ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ