Linux İşletim Sistemi
 1. Anasayfa
 2. Bilişim

Linux İşletim Sistemi

1

Son dönemlerde Linux işletim sistemi ile alakalı olarak çok fazla bilgi sahibi olmak isteyen okuyucumuz olduğunu öğrendik. Bilindiği üzere dünya üzerinde adını ezberlemeye üşeneceğiniz kadar profesyonel ya da kişisel işletim sistemi modeli mevcut. Bu işletim sistemi modelleri her ne olursa olsun insanların dikkatini çekmese de kullanım anlamında her şekilde farklı farklı seçenekler sunan stabil yapılarak olarak da dikkat çekiyor. Tabi ki insanların genel olarak bildikleri işletim sistemleri Windows, Mac OS ya da Linux işletim sistemleridir. Daha önceki yazımızda sizleri Windows hakkında en detaylı şekilde bilgilendirmek ve fikir edinmenize yardımcı olmak istemiştik.

Linux işletim sistemi, diğer işletim sistemlerine nazaran çok daha stabil çalışan ancak kişisel bilgisayarlarda çok da fazla tercih edilmeyen işletim sistemi türlerinden birisi olduğundan dolayı tanımamanız son derece normal. Bu işletim sistemini genelde siber güvenlik uzmanları, sistem mühendisleri ya da programcılar tercih etmektedir. Ancak her ne olursa olsun bilişim sektörüne ilginiz var ise bu işletim sistemi hakkında da fikir sahibi olmanız iyi olacak.

Linux İşletim Sistemi
Linux İşletim Sistemi

Linux Nedir?

1991 yılında ilk olarak yayınlanmış ve Unix işletim sistemi modeline bir çeşit atıf niteliğinde geliştirilmiş olan açık kaynak kodlarına sahip ve dolayısı ile geliştirilebilir aynı zamanda ücretsiz olarak sunulan bir işletim sistemi modelidir. Ücretsiz olması nedeni ile özellikle profesyonel kullanım söz konusu olduğunda uzmanların en çok tercih ettikleri işletim sistemi türü olarak da dikkatleri çekiyor. Son zamanlarda yeni sürümlerin çıkması ile birlikte biraz MAC OS sürümlerini anımsatsa da kullanımı ilk aşamada zor gelebilecek kadar karmaşıktır.

Linux çekirdeği zaman içerisinde ilk çıktığı halinden çok daha fazla gelişmiş bir hale getirilerek bugün ki sunucuların bir numaralı işletim sistemini ortaya çıkarmıştır. Unix işletim sistemine atıfta bulunmak için çıkarılan ancak zaman içerisinde onu geçerek çok daha ciddi bir kesime hitap eden sistemlerden birisi haline geldiğini de söyleyebilmek mümkün hale geldi. Bugün sunucularda olmazsa olmaz işletim sistemi türlerinden birisi Linux’tür.

Linux İşletim Sistemi Faydaları

Linux işletim sistemi özellikle sunucularda kullanıldığından dolayı sistem mühendislerinin, siber güvenlik hizmeti sunan kişi ya da kurumların en çok kullandıkları işletim sistemi türüdür. Bu işletim sistemini uzaktan bağlantı ve SSH komutları ile rahatlıkla yönetebilme şansına sahip olabiliyorsunuz. SSH, bir nevi uzaktan bağlantı ve yönetim protokülüdür ve açılımı Secure Shell demektir. Linux, kullanıcılarına tamamı ile uzaktan yönetebilme imkanı sunuyor ve bu nedenle çok fazla tercih ediliyor.

Geliştirilebilir olduğundan dolayı profesyonel yazılımcılar kendileri için en uygun ve stabil çalışan işletim sistemini oluştururken çok da fazla zorlanmıyorlar. Özellikleri genelde programcı zihniyetinde olduğundan dolayı kişisel bilgisayarlarda kullanımı çok da fazla uygun olmayacaktır.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Unix bir zamanlar üzerinde çalıştığım bir sistemdi ama şimdi bir numaralı sistemim Linux işletim sistemi tabi ki. Son derece kullanışlı ve programlama yaparken son derece işimi görüyor. Yazıda anlatılan tüm bilgiler de doğru.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir