1. Anasayfa
 2. İşletim Sistemleri

Android’deki Yeni Tehlike 950 Milyon Akıllı Telefonu Etkilemekte!


1

Mobil güvenlik uzmanı Joshua Drake’in ortaya çıkarmış olduğu oldukça yeni olan bu güvenlik açığı, 950 milyon akıllı telefonu etkilemekte. Yeni Android virüsü nasıl çalışıyor? Joshua Drake isminde mobil güvenlik uzmanı, Android sistemlerde çalışmakta olan cihazların gönderilmekte olan bir MMS’le tamamen etkisiz bir hale gelmesine sebep olan güvenlik açığını tespit etti. Hatta neredeyse Android işletim sisteminin bütün versiyonlarını etkilemekte olan bu güvenlik açığının kullanılan 950 milyon akıllı cihazı tamamen etkileyeceği öne sürülmektedir. Yani hiçbir android cihaz herhangi bir savunma içermiyor. Telefonunuz ne marka olursa olsun siz de bu açığın pençelerinde olabilirsiniz. Multimedya dosyalarından sızan bu tehdit ile insanların isyana gitmesi de olası gözüküyor.

Android’deki Yeni Tehlike 950 Milyon Akıllı Telefonu Etkilemekte!

Açık Multimedya Dosyalarını Hedef Alıyor!

Bu açığın, Android’in multimedya dosyalarını oluşturmakta olan oynatan ve düzenleyen Stage fright’daki bir çeşit problemden oluştuğu öne sürülüyor. Android açığı kapatıldı mı? Bu açık ile ilgili çeşitli düşüncelerini ifade eden uzman, Android’de ortaya çıkan en önemli güvenlik açığı olduğunu belirtti. Tespit edilen bu açığın en kötü tarafı ise Android kullanıcılarının yapmış olduğu bir hatadan kaynaklanmıyor olmasıdır. Yani herkes bu tehdidi her an yaşayabilir. İnanılmaz oyunlara maruz kalabilir ve sızan bilgileriniz ile de maalesef başınız belaya girebilir.

Telefonunuza Kodlar Yükleyerek Kendini Aktif Ediyor!

Bu demek oluyor ki gelen bir MMS, siz farkında dahi olmadan telefonunuza çeşitli kodlar yükleyip, sonrasında kendi kendine silinebiliyor ve siz daha farkında olmadan bütün kişisel bilgilerinizi de başkalarının eline geçmesine neden oluyor. Android açığı neler yapabiliyor? Söz konusu bu önemli açık cihazı tamamı ile ele geçirmiyor ancak birçok önemli donanım araçlarına ulaşıyor. Kamera ve dahili hafıza gibi araçlara ulaşan bu açık cihazınızdaki çeşitli fotoğraf ve belgeleri ele geçirebiliyor. Eğer kayıtlı kişisel bilgileriniz varsa bu tehlike demek. Telefonunuza sızan virüs ile siz asla farkında olmadan güvenliğiniz tehdit altına girebilir.

Nasıl Önlem Alınmalı? Bu tehdidin henüz bir önlem paketi olmasa da uzmanlar bir virüs sistemi geliştirmeye çalışıyorlar denilebilir. Düşüncelere göre bu ve buna yakın tehditlerde açılmamasını sağlayan ve uyarı veren ön önlem gibi bir çalışma olabileceği yönünde bilgiler var. Android tehdidi önlemi anti virüs programları ile kapatılmaya çalışılırken, birçok kullanıcı da huzursuz durumda. Tam anlamı ile nasıl olabileceği bilinmeyen bu programların da yetersiz olabileceği akılarla takılıyor. İnternet dünyasında türedikçe türeyen zararlı virüsler iki saniyede bir her tülü cihazı tehdit edebiliyor. Yani bir bakıma kaçınılmaz bir son olabileceği aklınızın bir kenarında dururken bir yandan da bu tehdite çok uzak da kalabileceğiniz gerçeğini de bilmelisiniz. Virüs hedefi işletmeler, iş adamları ve zengin kesim olduğu için belki de siz bu kesimle alakasız bir noktadasınız. Android koruması için hızlı virüs programları şart gibi görünüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 4 Ekim 2015

  Neden hep Windows yada Android’de bu tür açıklar çıkıyor İos’da bu tür açıklar meydana gelmiyor ve çok stabil. Android telefona Anti-Virüs yüklemek neredeyse imkansız RAM ve İşlemci yetmiyor normal kullanıma zaten Şuan Galaxy S5 kullanıyorum ve 3GB yetmiyor bide virüs gelirse Android’e değil İos’a öncelik vermek zorunda kalacak birçok Kullanıcı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir