1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Youtube fenomeni PewDiePie 1 yılda kazandığı servet


0

Son zamanların oldukça fazla rağbet gören para kazanma yöntemlerinden birisi de youtube ile para kazanmak. Bu konuda son yıllarda youtube Türkiye kullanıcıları için de para kazanma olanağını aktifleştirmesi ile son derece popüler oldu. Özellikle ülkemizdeki genç nesilin aktif olarak kullandığı video izleme ve paylaşım sitesi olan youtube aynı zamanda da bir gelir kapısı olmuş durumda. Özellikle oyun ile ilgili kanallar büyük bir ilgi görürken, youtube fenomeni haline gelmiş olan İsveçli PewDiePie isimli oyun kanalı sahibinin, aylık ve yıllık olarak kazandığı paralar resmen dudak uçuklatıyor. Özellikle aylık ve yıldan yıla olan güncellemeleri, değişiklikleri ile her zaman büyük bir başarı gösteren ve kullanıcılarına video izlemek ve paylaşmak dışında daha pek çok özelliği de sunması ile Türkiye’de ve Dünya genelinde günlük, aylık, yıllık olarak istatistiklerde en çok ziyaret edilen web siteleri arasında ilk 5 sıralamada yerini almaktadır. Hal böyle olunca, özellikle oyun videolarının da büyük bir ilgi görmesinin de avantajı ile erkek kanal sahipleri daha çok oyun videoları yaparken, bayanlar ise makyaj ve moda üzerine yoğunlaşmış ve çeşitli projeler geliştirmiş durumda. Burada akla takılan bir diğer soru da, youtube üzerinden çok para kazanmak için hangi kanal açılmalıdır? sorusu pek çok kişiyi düşündürüyor. Hem bu sorunun cevabı hem de pewdiepei kazandığı para hakkında genel olarak youtube ile ilgili gelişmeleri yazımızda değerlendiriyoruz.

Youtube fenomeni PewDiePie 1 yılda kazandığı servet

Abone sayısı arttırmak için uğraş veren kanalların yanı sıra, pewdiepei gibi yüz bin ve katları, hatta milyonlarca takipçisi olan kanallar bulunuyor. Bu kanalların kazançları da her ne kadar takipçi sayısı ile kısmen orantılı olsa da, tamamen takipçi sayısının artması ile orantılı olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Burada göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli nokta ise Google Adsense sistemlidir. Bu kazanç sisteminin sahibi olan Google şirketi, firmaların veya reklam verenlerin reklamlarını çeşitli web siteleri veya videolar üzerinden çeşitli şekillerde, yazılı veya görsel olarak, izleyenlere göstermek ve tıklatmaktır. Burada youtube üzerinden çok para kazanmak isteyenler için reklamlarına tıklayacak olan abonelere sahip olmasının en önemli nokta olduğu söylenebilir. 38 Milyon takipçi sayısına sahip olan ve PewDiePei kullanıcı adı ile ünlenen Kjellberg, 2012 yılında açmış olduğu ve oyun ağırlıklı videolar ile kendisinin de kamera karşısına geçtiği videolarında, 1 yılda toplam 6,5 Milyon Euro kazanarak bir rekora imza attı ve dünya üzerindeki pek çok insan için bir servet niteliğindeki paraya sadece 1 yılda sahip oldu. Bunun bir sonucu olarak youtube’a oldukça fazla talep arttı ve özellikle yenilikçi yollardan para kazanmak isteyen girişimciler ve firmalar için youtube oldukça güzel bir seçenek haline geldi.

Youtube kazançları ile dikkat çektiği kadar, yapmış olduğu önemli güncelleştirmeler sonucunda, izlenim ve ziyaret edilme oranlarını geçen yıllara göre neredeyse %70 oranında arttırmış olması ile de dikkat çekiyor. Sürekli kendisini güncelleyen ve işlevsel alt yapısı ile video paylaşım ve izlemek isteyenler için en ideal ortamı sunarken, para kazanmak veya sadece eğlenmek için video çekenler ayrıca sinema, dizi ve müzik yapım firmaları için de ideal bir tercih olmuş durumda. Öyle ki şu an sitenin anlaşmalı bulunduğu pek çok medya yapım firması bulunuyor. Sürekli kanallarını geliştiren kullanıcıların en çok yararlandıkları kaynaklar ise youtube rehberi başta olmak üzere, bulabileceğiniz kaynaklar ve kısa sürede kişinin profesyonel bir görünüme ve işleve sahip kanalı olabiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir