Windows İşletim Sistemi
 1. Anasayfa
 2. Bilişim

Windows İşletim Sistemi

0

windows-isletim-sistemi

İşletim sistemleri, bilgisayarlar için olmazsa olmaz yazılım parçalarından birisidir. Daha önceki yazılarımızda donanım ile alakalı detayları incelerken bu konu ile alakalı olarak bahsettiğimiz en önemli unsurlardan birisi de kuşkusuz ki donanımların yazılımlar olmadan verimli bir şekilde çalışamayacağı olmuştur. Dünya üzerinde bilgisayar teknolojileri ile alakalı olarak devrim niteliği taşıyan birkaç önemli unsur vardır ve bu unsurları en iyi şekilde incelemek gerekir. Bill Gates, bugün dünyanın en zengin insanı olarak tanınıyor ve bunu Microsoft şirketi sayesinde elde etti.

Windows işletim sistemi, Microsoft şirketinin ölümsüz yapılarından birisi olduğu gibi bugün dünyanın en çok kullanılan bilgisayar işletim modeli olarak da dikkatleri çekiyor. Maddi olarak uygunluğu ve aritmetik anlamda ki işlevselliği sayesinde Windows NT dönemlerinden bugün Windows 10 dönemlerine kadar uzayan inanılmaz bir gelişim süreci hüküm sürdü. Tabi ki bu da Microsoft firmasına bilgisayar sektörünün öncülüğünü belirgin bir şekilde getirerek sorumluluk yükledi.

Windows Nedir?

Windows, Microsoft firması tarafından geliştirilmiş ve donanımların çalışmasını sağlayan, komut yöntemi ile yönetim sunan ve aynı zamanda klavye gibi arabirimler sayesinde işlevselliği arttıran gelişmiş bir işletim sistemi modelidir. Bugün dünya üzerinde ki masaüstü ya da dizüstü ayırmaksızın en çok kullanılan işletim sistemi modelidir. Mobil teknolojilerde bu durum geçerli olmasa da bilgisayar teknolojilerinin yaygınlaştırılmasında ve bugün kullandığımız birçok farklı yazılım dilinin oluşmasında en önemli etkiye sahip üründür.

Windows işletim sistemi, ilk olarak kişisel bilgisayarların da ortaya çıkmaya başlaması ile birlikte 1985 yılında satışa sunulmuştur ve Bill Gates, bu işletim sistemini ilk olarak IBM firması için geliştirmiştir. Kişisel bilgisayarların gelişmesi ve IBM şirketinin kendi içerisinde bir işletim sistemi üretememesi ile birlikte Microsoft firması bu işe el attı ve dünya değişti. Windows işletim sistemi sayesinde kişisel bilgisayarların kullanımı çok daha basit bir hale geldi. Ancak baktığımız zaman IOS işletim sisteminin daha önce geliştirilmeye başlandığı fakat kullanım kolaylığı ve matematiksel analizler anlamında Windows işletim sisteminin daha iyi olduğu anlaşıldı.

Sonraki süreçte de bugün ki Windows işletim sisteminin Microsoft şirketinin başarısının en büyük parçası olduğunu da rahatlıkla görmüş olduk. Bugüne kadar ki en çok sevilen iki sürüm Windows XP ve Windows 7 işletim sistemleri oldu. 2015 yılının sonuna doğru da Windows 10 işletim sistemi yayında olacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir