Windows 10 İşletim Sistemi ve Özellikleri

windows-10

Microsoft, yeni nesil işletim sistemlerinde dikiş tutturmakta zorlanıyor. Windows 10 işletim sistemi ile alakalı olarak geçtiğimiz günlerde çok büyük bir tanıtım lansması gerçekleştirildi. Bildiğimiz gibi son dönem yeni nesil işletim sistemleri geliştirme amacı içerisinde giren Microsoft, arka arkaya iki tane kaliteli işletim sistemi çıkaramadı ve araya mutlaka sorunlu, beğenilmeyen işletim sistemleri soktu. Bu işletim sistemleri kullanıcının son derece canını sıkan işletim sistemleri olduğu gibi stabil çalışma anlamında da mükemmeliyet sunmuyordu. Şuan mevcut olarak kullandığımız ve deneyim edindiğimiz işletim sistemlerinden bahsediyorum.

Windows XP mükemmel bir işletim sistemiydi ve çok seviliyordu. Araya Windows Vista gibi bir fiyasko girdi ve kısa süre içerisinde Windows 7 işletim sistemi geliştirildi. Bu sistem de gerçek anlamda mükemmellik sunuyordu ve XP’yi unutturdu ancak araya yine Windows 8 gibi bir fiyasko daha girdi ve Microsoft firması bu anlamda dikiş tutturamadı. Şimdi ise yine aradan çok uzun bir süre geçmeden Microsoft firması yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmalarını tamamladı ve 2015 yılının ortalarında resmi olarak kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Herkes şuan sistem ile alakalı olarak yapılacak değişiklikleri ve yenilikleri merak ediyor. Windows 10, arayüz anlamında kullanıcı geri bildirimleri doğrultusunda düzenlenmiş bir sistem oldu. Hatta Microsoft, bir fiyasko daha yaşamam için geliştiriciler ve kullanıcılar için ayrı ayrı olmak üzere ücretsiz önizleme sürümü yayınladı.

Windows 10 Özellikleri

Windows 8 işletim sisteminde hepimizin bildiği gibi en çok can sıkan unsurlardan birisi de kuşkusuz BAŞLAT MENÜSÜ oldu. Karmakarışık bir başlat menüsü tasarımı yapan ve kendince görsel zanneden Microsoft firması, Windows 10 işletim sistemi ile birlikte bu sorunu tamamı ile halledecekmiş gibi görünüyor ki önizleme sürümünden izlediğim kadarı ile yine gelişmiş bir başlat menüsü kullanıcılara sunulacak.

Windows 10 işletim sistemi genel görünüm olarak Windows 8 metro arayüzünden de vazgeçmeyecekmiş gibi göründü ancak kullanıcı geri bildirimleri yine önemli olacak. Task View özelliği adı altında yeni bir masaüstü geçiş ekranı hazırlanmış. Bu sayede masaüstü ekranlarını bölebiliyor ve ekranlar arası çok kısa bir zaman içerisinde geçiş yapabiliyorsunuz. Bu özellik aslında Apple firmasının IOS üzerinde yıllardır kullandığı bir yöntem ve artık Windows işletim sistemi de bu özelliği benimsemiş gibi görünüyor.

Windows’un özellikle son 3 sürümünde Komut İşlemi ekranında CTRL + V kısayolu ile veri yapıştırma özelliği olmadığından dolayı özellikle programcılar çok ciddi sıkıntılar yaşamaktalardı fakat Windows 10 işletim sistemi ile birlikte bu sorun da ortadan kalkacak gibi görünüyor. İnternet üzerinde ücretsiz olarak paylaşılan teknik önizleme ile ilgili olarak kısa bir süre içerisinde bilgi paylaşımı yapacağız.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık