Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

E-Ticaret sitesi ürünleri reklam tanıtım çalışmaları

E-Ticaret sitesi ürünleri reklam tanıtım çalışmaları

Bir e-ticaret sitesi açtınız yada sahibisiniz, fakat müşteri bulmakta zorlanıyorsanız ve hatta daha da kötüsü web sitenizin ziyaretçi sayısı yükselmesine rağmen satışlarınız hiçte beklediğiniz gibi değilse, o halde bir şeyler yolunda gitmiyor demektir.

Öncelikle sunduğunuz ürünlerin tanıtımını ne kadar doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizi düşünün. Hatta ilgili ürünler için bir tanıtım ve reklam girişimi yapmadıysanız, bunun bir sonucu olarak satışlarınızın düşmesi normal ve kaçınılmaz bir sonuçtur. Peki ürünlerin daha fazla satılmasını nasıl sağlayabilirsiniz?e-ticaret sitesi reklam

Ürünlerin daha fazla satılması kavramının, aynı zamanda potansiyel müşterilerin normal müşteriye dönüştürülmesi kavramı ile aynı etkileri ifade ettiğini unutmayın. Bu doğrultuda her iki tanımlama için uygulanabilecek etkili tanıtma, pazarlama ve reklam çalışmaları bulunuyor. Bu çalışmaları kısaca ele alarak, ürünleriniz açısından ne kadar etkili olacağını inceleyelim.

Tanıtım Çalışması Nasıl Olmalıdır?

Ürünlerinizin tanıtılmasında pek çok farklı yöntem izleyebilirsiniz. Bu yöntemler esasında belli bir içerik çalışmasını ifade eder. Söz konusu içerik çalışması yazılı yada görsel şeklinde olabilir. Aynı zamanda ses olarak da tanıtımlar mevcuttur fakat internet ortamında çok da fazla tercih edilmez. Bu doğrultuda yürüteceğiniz ürün tanıtım çalışmalarını da içerik türlerine göre gerçekleştirmeniz, daha etkili sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Ürün Tanıtımları İçin Yazılı İçerik Çalışmaları;

Yazılı içerik çalışmaları, hem ürünün sayfası üzerinde hem de çeşitli web sitelerinde gerçekleştirilebilecek, yazı içerikli çalışmaları hedef alır. Diğer bir ifadeyle ürün tanıtım yazısı şeklinde de değerlendirilebilecek bu çalışmalar farklı şekillerde uygulanabilir.

Kullanım alanına örnekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ürünün bulunduğu sayfadaki açıklama kısmında yapılacak etkili tanıtım çalışması,
  • Benzer ürünün ilgi çekmesi muhtemel blog ve web sitelerinde advertorial reklam içeriği ve bu içerik için yapılacak çalışma,
  • Facebook, Instagram ve benzeri sosyal medya siteleri için özenle hazırlanacak ürün tanıtım, çekiliş, soru cevap, eleştiri tarzındaki yazı çeşitleri,
  • Web sitenizin itibarını, duruşunu, içeriğini, işlevselliğini en doğru ve samimi bir şekilde tanıtacak bir tanıtım yazısı

gibi yazısal içerik çalışmalarını sıralayabiliriz.

Ürün Tanıtımları İçin Görsel İçerik Çalışmaları;

Bu çalışmalar daha çok görselleri kapsar. Dolayısıyla hem ilgili ürünlerin sayfasında hem de yazılı içeriği destekleyici nitelikte olabilir. Burada yapılacak görsel çalışmalar için en iyi örnekleri; fotoğraflar, resimler, animasyonlar ve son yılların popüler içerik türlerinden birisi olan videolar oluşturur.

Bir önceki yazımız olan Daha Kullanışlı Bir E-Ticaret Sitesi İçin 4 İpucu başlıklı makalemizde e ticaret, e-ticaret ödeme seçenekleri ve e-ticaret siteleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ