1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

E-Ticaret Sitesi Ürün Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır?


0

Tanıtım yazıları belli bir ürünü tanıtmak için kullanılabileceği gibi aynı zamanda ilgili ürünün satışının gerçekleştirilebilmesi için de uygulanabilir niteliktedir. Bu aşamada özel bir tanıtım yazısı çalışması hem ilgili ürünün bulunduğu sayfada hem de ilgili e-ticaret sitesinin aktif olduğu sosyal medya web siteleri üzerinde gerçekleştirilebilir.

Tanıtım yazısı tanımlaması her ne kadar kısıtlı bir tanımlama olarak algılansa da aslında hem uygulanma şekli hem de potansiyel müşterileri çekmek yönünde oldukça farklı, değişik ve etkili reklam, tanıtım, pazarlama yöntemlerini sunmaktadır. Dolayısıyla yazılı içerik çalışmalarını sadece ilgili ürünün bulunduğu sayfadaki açıklama kısmındaki bir kaç metinlik çalışma olarak düşünmek kısıtlı bir tanımlama olacaktır.

E-Ticaret Sitesi Ürün Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Öyleyse, e-ticaret sitelerinin yazılı içerik çalışmaları ile uygulayabileceği farklı pazarlama, tanıtım ve reklam çalışmalarını kısaca ele alalım.

Ürünün bulunduğu sayfada gerçekleştirilecek tanıtım yazısı çalışması klişeden uzak olmalıdır. Günümüzde pek çok e-ticaret sitesi, genel ve teknik bilgileri verip, ilgili ürün hakkında neredeyse hiç bir şekilde açıklama yapmamaktadır. Müşteri ilgili ürün hakkında çok fazla bilgiye sahip değildir, halbuki ürün hakkında yeterli bilgiyi edinseydi, ilgili ürünü satın alacaktı. Bu nedenle ürün hakkında bir tanıtım yazısı hazırlanırken, en başta bu mantık göz önünde bulundurmalıdır. Yoksa sizin rakiplerinizden ne farkınız kalır?

Böyle bir durumun etkilerini ve olması gereken çalışmaları şöyle sıralayabiliriz;

 • İlgili ürün hakkında sadece yapısal, teknik özellikler yeterli değildir. Bu özelliklerin test edilmesi ve onaylanması da ilgili ürünün satılmasında etkili olacaktır.
 • İlgili ürünün zengin görsellerle desteklenmesi önemlidir. Ürüne ait yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar, müşteride satın alma ve beğeni isteklerini uyandırmalıdır.
 • Ürünün kullanım detaylarının belirtilmesi, müşterinin ilgili ürünü satın aldıktan sonra hangi işlemleri uygulaması gerektiğini kabaca belirtmelidir.
 • İlgili ürünün kullanım istatistikleri, kalite onaylarını ve benzeri istatistiki verileri, belgeleri de tanıtım yazısı içerisinde geçirerek, müşteriye güven hissi verebilirsiniz.
 • Ödeme seçenekleriniz hakkında da kısaca bir değinme yapmanız, müşterinin satın alma iç güdüsünü tetikleyicidir.

Bunun dışında ilgili tanıtım yazıları şayet bir sosyal medya üzerinde yada reklam amaçlı hazırlanacaksa, burada tercih edilecek üslup son derece samimi aynı zamanda da güven ve itibarınızı sarsmayacak düzeyde olmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir