Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Yavaş Açılan Site Nasıl Hızlandırılır?

Yavaş Açılan Site Nasıl Hızlandırılır?

Kullanıcıların hiç hoşlanmadıkları işlemlerden bir tanesi olan sitenin yavaş açılması web site sahiplerinin de sürekli bir arayış içerisinde olmasına neden olacaktır. bu yazımda sizlere sitenizin açılış hızını yükseltme için neler yapabileceğinize değinmek istedim.

WordPress

WP sistemi yaklaşık olarak 76 milyon internet sitesinin alt yapısını oluşturuyor. Bu da demek oluyor ki dünyanın en fazla kullanılan içerik yönetim sistemi. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir sistem olmasından dolayı büyük katkı sağlamıştır. Bunun yanı sıra kullanıcısına kolay kullanım olanağı tanıyan sistem performansı yüksek ve pek çok eklentiyi de desteklediği için diğer içerik sistemlerinden faklıdır. Ancak bu sistemden en iyi şekilde istifade edebilmekte önemlidir. çünkü bu sayede hem SEO’da hem de ziyaretçi konusunda başarı sağlarsınız.

Sayfa Kodları

Bir wp sitesinde açılış hızını etkileyen faktörlerden bir tanesi de temanızdır. Tema içerisindeki kodların düzenlemeleri düzgün olması için yazılımcılar kodlar arasında boşluklar bırakır. Dolayısıyla bu boşluklar ne kadar fazla olursa sitenizde o kadar yavaş açılır. Sitenizdeki kodları da küçültmeniz hızınızı artıracaktır.

Resimler

Bir sitenin yavaş açılmasındaki en büyük nedenlerden bir tanesi de resimlerin optimize edilmemiş olmasından kaynaklıdır. Yani boyutları büyük olan resimler sitenin açılma hızını etkileyecektir. Bunun için eklentiler kullanabilirsiniz. Ancak burada da ne kadar çok eklenti kullanırsanız hızınız o kadar düşük olur. Aşağıda örnek göstereceğimiz eklentiler resimlerinizin kalitesini bozmadan boyutlarının düşürülmesini sağlar.

1 – WP Smush

2 – EWWW Image Optimizer

Bir önceki yazımız olan Reklam Yazarı Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ