Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

WordPress Site Kurmak

WordPress Site Kurmak

Blog sitelerinin ulaştıkları etki ve sağladıkları başarı mevcut web sitelerinde değişikliğe yol açmıştır. Bu değişikliği sağlayacak olan araç ise blog sitelerinin vazgeçilmezi olan kelime bazlı program olan WordPress’tir. İçerik ağırlıklı bir program olan WordPress, sürekli güncellenen internet platformunda oldukça revaçtadır.

wordpress-site-kurmak

WordPress’ten site kurabilmek oldukça kolaydır. Kısa sürede site kurmanız için iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi sitenin datasına kayıt yaptırıp kendi adınıza blog açmaktır. Diğer yöntem ise kendinize bir hosting bularak hazırladığınız siteyi yayınlamaktır. Seçim tamamen size kalmıştır. Sitenizin arayüzünü kendiniz tasarlayabilirken isterseniz sistemin deposunda bulunan temaları da kullanarak sitenizi hazır duruma getirebilirsiniz.

Açık kaynak yazılımına sahip bir içerik yönetim sistemi olan WordPress’in kökleri 2001’e kadar uzanmaktadır. Kullanımı da oldukça kolay olan bu program web sayfası tasarlamanız için fazlasıyla kolaydır. Adından ve işlevinden de anlaşılacağı gibi WordPress’in olayı tamamen içeriktir. Genelde blog sayfalarında içerik önemsense de bahsettiğimiz gibi günümüzde diğer web sitelerinin de revize edilerek içerik ağırlıklı olmaya başladıklarını görmekteyiz. Bu da bahsettiğimiz program olan WordPress’in önemini oldukça arttırmaktadır.

WordPress’in temel mantığı bilgi içeriğidir. Az sayfada daha çok bilgi vermeyi amaçlar. Böylece site ziyaretçileriniz aradıkları bilgilere daha rahat bir şekilde ulaşıp sitenizde daha fazla vakit geçirecektir. Site ziyaretçilerinizin uzun kalması da sitenize duyulan sempatiyle birlikte sitenizin de prestiji arttırır, daha işlevsel olmasını sağlar.

WordPress’in en büyük artılarından biri bahsettiğimiz gibi açık kaynaklı olması ve bunun yanı sıra ücretsiz olmasıdır. Yani program başka kullanıcılar tarafından insanların ihtiyaçlarını karşılaması için geliştirilmeye açıktır. Farklı eklentiler ve pluginlerle birlikte programın işlevselliği oldukça artmaktadır.

Dediğimiz gibi içerik yönetimi programı olduğu için yazılımından dolayı Google tarafından da oldukça kullanışlı bulunmaktadır. WordPress kullanılarak hazırlanan içerikler Google ile çok daha sağlıklı bir şekilde indexlenir ve ideal anahtar kelimelerle siteniz üst sıralara daha rahat bir şekilde çıkabilir.

Tüm bu saydığımız özelliklerden dolayı WordPress, artık kişisel bloglardan dolayı e-ticaret ve portfolyo sitelerinde de kullanılmaktadır. Size oldukça fazla seçenek sunarak geniş bir yelpazeye sahip olmanızı sağlar.

Gelelim en önemli kısıma. Tüm bu saydıklarımız özellikler dışında Google tarafından çabuk indexlenmesi tüm sitelerde gerekli bir duruma gelen seo hizmetine de oldukça yatkın olmasını sağlamaktadır. Uygun anahtar kelimelerle içerik yönetimi programı olan WordPress, seoya fazlasıyla uyumludur.

WordPress gelişen platformlara ve internet altyapısına da son derece uyumludur. Programla hazırlanan siteler fazlasıyla sağlam olurlar. Sürekli gerek kullanıcılar gerekse programın yazıcıları tarafından da güncel tutuldukları için uyum sorunu yaşamazlar ve esnek olurlar.

Bahsettiğimiz tüm nedenler günümüzde fazlasıyla revaçta olan web tasarımında rakiplerinin önüne kolaylıkla geçmektedir. WordPress kullanarak hazırlayacağınız siteler size zamandan kazandırırken rakiplerinizin de önüne kolaylıkla geçmenizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Adobe Fireworks Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde adobe fireworks, adobe fireworks ne işe yarar ve adobe fireworks nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Wehbi Cemal dedi ki:

    Bende sitemde wordpress kullanıyorum. Bence en kaliteli, kullanışlı, esnek ve güvenli altyapı wordpress. Üstelik biraz araştırmayla sitenizde en kullanışlı ve gerekli eklentileri de kullanabiliyorsunuz.

  2. murat çankırı dedi ki:

    wordpress gibi hazır paket programlar yakın gelecekte webmasterleri işinden edecek gibi. bence bu programlar ilerde o kadar kolaylaşacak ki en fazla facebook a üye olacak kadar internet bilgisi olanlar bile kendilerine site açabilecekler, iyi mi kötü mü tartışılır

BİR YORUM YAZ