Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Php Form’dan Veri Çekmek

Php Form’dan Veri Çekmek

php-formdan-deger-cekmekHtml’de oluşturduğunu form birimlerinden, Php ile verileri sayfanıza nasıl çekeceğinizi bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız. Html’de form nesneleri en çok; iletişim sayfalarında, üyelik giriş kısımlarında, üye kayıt sayfalarında, arama bölümlerinde kullanılır ve bu oluşturulan form’ların işlem yapabilmesi için değerlerinin post edilmesi gerekmektedir.

Php ile post edilen form verileri farklı methodlar ile yakalabilir ve bu veriler gereken yerlerde kullanılabilir.

Öncelikli olarak deneme amaçlı bir form oluşturalım ve bu form’daki verileri Php ile çekelim.

<form action=”islem.php” method=”post”>
<input type=”text” name=”ara” />
<input type=”submit” value=”Gönder” />

Bu form’da arama kısmına değer girildikten sonra, gönder butonuna tıklandığında, arama değeri “islem.php” sayfasına gönderilir. Gönderme yöntemi ise post yöntemidir. Şimdi ise Php’de post methodu ile gönderilen değeri çekeceğiz. Değer post olarak yollandığı için, Php’de verileri çekmek için $_POST fonksiyonunu kullanacağız.

<?php
$ara=$_POST[‘ara’];
$ara_islem=$ara;
?>

Bu şekilde form’daki ara kısmındaki değerleri sayfamıza çekmiş olduk. Şimdi ise bu işlemi daha güvenli ve temiz bir şekilde yapalım.

<?php
$ara=trim(strip_tags($_POST[‘ara’]));
$ara_islem=$ara;
?>

Bu şekilde çekildiği zaman, verinin sağında ve solundaki boşluklar temizlenir, html kodları var ise bu kodlarda temizlenir. Bu sayede daha doğru ve tutarlı bir arama sonuçları elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Php’de Html Kodlarını Temizleme başlıklı makalemizde php html kodları temizleme, php htmlspecialchars fonksiyonu ve php strip tags hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ