Php’de Yazının Sağında ve Solundaki Boşlukları Temizleme
 1. Anasayfa
 2. Php Dersleri

Php’de Yazının Sağında ve Solundaki Boşlukları Temizleme

4

php-trim-fonksiyonuPhp’de özellikle form işlemlerinde form’dan değerleri çekerken, kullanıcılar tarafından yanlışlıkla veya kasıtlı olarak yapılan boşluk hataları webmaster tarafında sıkıntılar yaşatabilir. Bu boşuklar veritabanında yer tutmakta, sorgulama işlemlerinde boşluklardan sorgulamaya dahil edildiğinden programda bozukluklar meydana gelebilmektedir.

Misal; Web sayfanıza kullanıcı kaydı formu oluşturduğunuz ve kullanıcı bu formda kullanıcı adını yazarken boşluk bırakması ve bu şekilde kayıt olması sonucunda, bilgiler veritabanına bu değerler ile birlikte kayıt olur. Muhtemelen kayıt işlemi başarılı olan ziyaretçi, siteye üye girişi yaparken kullanıcı adı, şifre hatası ile karşı karşıya gelir.

Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için PHP’de trim(); fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Trim fonksiyonu yazının sağındaki ve solundaki boşluklar temizler ve size yazının temizlenmiş halini kullanıma hazır bir şekilde sunar. Hemen uygulamalı bir örnek ile gösterelim.

 <?php
$kullanici_adi=$_POST[‘form_username’];
$db_kayit=$kullanici_adi;
?>

php

Bu kullanım boşluklar ile birlikte değerleri veritabanına yollar. Şimdi ise yazının sağından ve solundan boşlukları trim’ler silerek değerleri form’dan çekelim. Form’dan kullanıcı adı değerlerini çekerken, trim fonksiyonunu şu şekilde kullanın.

<?php
$kullanici_adi=$_POST[‘form_username’];
$temizle=trim($kullanici_adi);
$db_kayit=$temizle;
?>

Programın daha tutarlı, sorunsuz çalışması için form işlemlerinden çekilen değerlerin, mutlaka filtrelenmesi ve gereken verilerin temizlenerek kullanıma hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. 3 Kasım 2014

  Evet gerçekten çok faydalı bir makale yazmışsınız, Özellikle form kullanımlarında formdan sağ ve sol boş karakterlerde geliyor ve bu benim programımda bir takım algoritma sorunlarına neden oluyor. Makale çok faydalı ve bilgilendirici olmuş, trim fonksiyonu sayesinde bir çok konuda rahatlamış durumdayım.

 2. 5 Kasım 2014

  PHP yazılım dili içerisinde en çok can sıkan konulardan birisi aslında yazıların sağ ve solundaki boşluklar. Her ne kadar paragraf mantığı gibi görünse de birçok yazılımcının ya da yeni öğrenen yazılımcıların ciddi anlamda sıkıntı yaşadıkları bir konu. Yazı çok yalın ve kolay bir anlatım sunmuş aslında. Kemal hocamın dediği gibi TRİM FONKSİYONU ile alakalı olarak bilgi sahibi oldum ve daha fazla araştıracağım.

  Teşekkür ederim.

 3. PHP her ne kadar kullanılması ve öğrenilmesi kolay bir dil olsa da yazım hatalarından kaynaklanan error lar can sıkıcı olabiliyor. bunu aşmak için kod bitimlerine özellikle dikkat etmek gerekiyor

 4. ltrim ve rtrim de yerine göre işe yarayabilir. LTRIM (ltrim) soldaki boşluk karakterlerini temizlerken, rtim sağdaki boşlukları temizler. Trim fonksiyonunun alt fonksiyonları bir nevi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir