Google Ürünleri Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Google Ürünleri Ne İşe Yarar?

2

Bir Amerikan anonim şirketi olan Google, internet aramaları, reklam teknolojisi, çevrimiçi bilgi yayını ve arama motoru gibi online işlemler konusunda kendisini geliştirerek, hizmet ve ürünler geliştirmektedir. Kuruluş amacı, evrensel bilgiyi bünyesinde toplamak, kontrol etmek ve dağıtmak olan Google, dünya genelinde en çok kullanılan ve popüler olan bir arama motorudur. Bunların yanı sıra Google gelirinin büyük kısmını Adwords reklamlarından kazanmaktadır. Google bir arama motoru olmasının yanı sıra G-mail gibi e-posta hizmeti, Google Chrome web tarayıcısı, anlık çevrimiçi mesajlaşma olanağı tanıyan Google Talk, resim düzenleme programı olan Picasa gibi uygulamaları da bünyesinde barındırmaktadır.  Bunların dışında çevrimiçi metin çevirisi ve yabancı web sitelerini kullanılan dile çevirme özelliği bulunan Google Translate, akıllı telefonlar için geliştirdiği Google Play gibi uygulamalar ile kendisini geliştirmeye ve çeşitli hizmetler sunmaya devam etmektedir. Bu nedenle Google ve Google ürünleri dünya çapında sıkça tercih edilen bir marka haline gelmiştir.

Google Keep Nedir?

google-keep-ne-ise-yararGoogle Keep, Google tarafından piyasaya sunulan ücretsiz bir uygulamadır. Google’ın akıllı telefonlar için geliştirdiği Google Keep uygulaması, telefon ve bilgisayarlarımızda not tutmamızı sağlayan oldukça, kullanışlı bir uygulamadır. Tabi ki Google Keep’in marifetleri sadece bununla sınırlı değildir. Girilen notları tabletlerimiz ya da akıllı telefonlarımız ile bilgisayarlarımız arasında senkronize ederek saklamamızı ve veri transferi yapmamızı da sağlamaktadır. Google Keep yazılı notları gerek yazarak gerekse sesli olarak almamızı sağlamaktadır. Bilgisayarlarımızdan girdiğimiz notlar Android ya da IOS tabanlı telefonlarımız ile senkronize edilmektedir. Girilen bu notlar aynı zamanda resimli olarak da alınabilmektedir. Notlarımızın yanına resim eklemek istersek, resim galerimizden ya da telefon ve de tabletlerin kamerasını kullanarak anlık çekilen resimleri ekleme işlemiyle de not alınabilmektedir. Telefon ve tabletlerden alınan notlar, Google Drive uygulaması ile saklanabilmektedir. Google Keep uygulaması, Google Play üzerinden akıllı telefon veya tabletlere ücretsiz olarak yüklenebilmektedir. Uygulamanın kurulması ile masa üzerine Google Keep simgesi gelir ve bu uygulamayı kolaylıkla kullanabiliriz. Google Keep uygulaması basit ancak oldukça kullanışlı bir uygulama olarak karşımıza çıkmakta. Tabi bunun için uygulamaya bir Google hesabı tanımlamak zorundayız.

Google Translate

Google Translate, yani Google çeviri, Google uygulamaları arasında en çok kullanılan ve oldukça işlevsel bir uygulamadır. Kullanıcılar için metin ve kelime çevirileri yapabilen Google Translate, kullandığımız dilin dışında bir web sitesini otomatik olarak da çevirebilmektedir. Tüm dillerde çeviri yapabilen Google Translate, zamanla geliştirdiği ve giderek ilerlettiği bu uygulama ile sözlük ve dil kalıpları adına pek çok geliştirme ile kendisini ilerletmeye devam etmektedir. Farklı dilleri aynı anda birden farklı dillere çevirebilen bu uygulama, bilgisayarlar aracılığı ile istatistiksel makine çevirisi yapmaktadır. İstatistiksel makine çevirisi oldukça gelişmiş ve karmaşık bir olaydır. Birçok insan Google Translate çevirilerine güvenmemektedir. Bunun nedeni dil kalıplarının belirli kurallarının olması ve bu kuralların her zaman aynı ölçüde birbirleri ile uyumlu olmamasıdır. Bir de bunun dışında kalıp sözcükler ve deyimler de çeviri işleminin zorlaştırmaktadır. İşte bu sırada İstatistiksel makine çevirisi devreye girmektedir. Çevirisinin yapılması istenen hedef dil, bilgisayarlar ve kullandıkları yazılımlar sayesinde hızlı bir şekilde internet ortamında taranır ve hedef dile en uygun sözcük Google Translate tarafından çevrilir.

Google Cloud Print Nedir?google-cloud-print-nedirGoogle Cloud Print, Google şirketinin sunduğu en kullanışlı uygulamalardan bir tanesidir. Evinizdeki yazıcılar ile de kullanım olanağı tanıyan Google Cloud Print, web tabanlı bir yazıcı uygulamasıdır. Akıllı telefon ve tablet teknolojisinin gelişmesi ile internet her an elimizin altındadır. Bu durumun faydaları ve kolaylıkları saymakla bitmez. İşte Google Cloud Print uygulaması da bu kolaylıklardan bir tanesidir. Bilgisayarlarımızdan, Akıllı telefonlarımızdan ve Tablet PC ile kablosuz olarak yazıcılarımıza görevler göndermemize olanak sağlayan Google Cloud Print uygulaması, her daim internet bağlantısı ile desteklenmektedir ve sürekli kendi kendini güncelleyerek gelişmektedir. Dokümanlarınızı web ortamında yazdırmanıza olanak sağlayan bu uygulama sayesinde, yazdırmak istediğiniz dokümanı uzaktaki yazıcınıza göndermeniz yeterlidir. Aynı zamanda bu uygulama ile arkadaşlarınız, aileniz ya da iş ortamınızda ki arkadaşlarınız ile paylaşımlarda bulunabilir, farklı yazıcılar ile iletişim sağlayarak, uzaktan, dokümanlarınızı yazdırabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 5 Kasım 2014

  Merhaba;

  Öncelikle yazı için teşekkür ederim. Google ürünleri kısa zaman içerisinde yaygınlaşan tipte ürünler genellikle. Üstelik tamamı ile ücretsiz olarak bizlere sunmaları da mükemmel. Yakın bir zaman içerisinde Google Helpouts adı altında doktorlar ile bir destek sistemi kuracaklarını duydum. Yok Artık denilecek bir gelişme.

 2. Derya hanım, Google Helpouts ürünü gibi ürünlerin profesyonel dünyada ne kadar işe yarayacağı tartışılır. Ben sağlık sistemi gibi konuların sadece işin uzmanlarınca yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir