Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Windows Svchost.exe CPU Tüketim Sorunu ve Çözümü

Windows Svchost.exe CPU Tüketim Sorunu ve Çözümü

Windows sorunları içerisinde son dönemde en çok araştırılanlardan birisi de svchost.exe CPU tüketimi ile alakalı olarak meydana gelen sorunlardır. Bildiğimiz gibi bir bilgisayarın her ne olursa olsun en çok önemsenmesi gereken unsurlarından birisi arkaplanda çalışan uygulamalar ve bu uygulamaların sistemi ne kadar zorladığıdır. Bilgisayarımızın performansını en çok etkileyen programları inceleme altına almak bu anlamda etkili bir seçenek olacaktır. Bu neden dolayısı ile aşağıdaki detayları incelememiz gerekecek.

 1. CTRL + ALT + DEL tuşlarına aynı anda basın. Karşınıza sekmeler gelecek ve en altta yer alan GÖREV YÖNETİCİSİNİ BAŞLAT sekmesini tıklayın.
 2. Karşınıza gelen ekranda İŞLEMLER sekmesini seçin.
 3. Burada bilgisayarınızda çalışan programları ve CPU tüketim durumlarını görüyor olacaksınız.
 4. Google Chrome kullanıyorsanız en çok chrome.exe dosyasını görürsünüz.
 5. Eğer ki svchost.exe dosyalarını da fazlası ile görüyorsanız burada ciddi bir sıkıntı var demektir. Bilgisayarınıza driver virüsü bulaşmış olabilir ya da açılışta ciddi bir sıkıntı meydana geliyor ve svchost dosyası işlemciyi çok zorluyor olabilir.
Windows Svchost Sorunu

Windows Svchost Sorunu

Svchost.exe sorununun çözümü ile alakalı olarak birçok farklı öneri sunabilirim ancak bizler sizleri doğrudan doğruya en kolay şekilde bilgilendirmek ve sorunların çözümü yolunda fikir edinmenize yardımcı olmak istiyoruz. Aşağıdaki detayları uygulayabilirsiniz.

AŞAMA 1

Başlat menüsünden arama kısmına svchost şeklinde bir arama yapın. Normal şartlarda tek bir svchost.exe dosyası çıkması gerekiyor. Esas dosyamız System32 klasörü içerisinde yer alan dosyadır. Daha başka exe dosyaları varsa diğerlerini silmelisiniz.

AŞAMA 2

FreeFixer adı altında ComboFix türevi bir program yer alıyor. Bilgisayarınıza indirin ve baştan aşağıya tarama yapın. Açılışa yerleşen siszyd32.exe isimli bir dosya svchost dosyalarının aşırı CPU tüketimi yapmasını sağlayabilir. Tüm sorunları fixleyin.

Bir önceki yazımız olan Harddisk Bozuk Mu? Nasıl Anlarım? başlıklı makalemizde bilgisayar donanımları, harddisk bozuk mu ve harddiskin bozuk olduğunu nasıl anlarım hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. onur dedi ki:

  bu sorun yüzünden kafayı yemek üzereydim bu adımları takip ederek kurtuldum çok teşekkürler bilgi için

 2. barış dedi ki:

  bu sorun bilgisayara virüs bulaşınca geliyo ve işlemcinin anasını ağlatıyo bu sayede bilgisayar kafayı yiyiyo

 3. Mert Kuşkapan dedi ki:

  Öneri için teşekkürler daha önce’de olmuştu bu sorun bende malwarebytes programı ile çözmüştüm torrentden gelen virüs yapıyormuş ancak şimdi aynı program sorunu çözemedi. Bilişim cafe sayesinde kurtuldum bu sefer windows’un bu tür açıkları insanı çok zorluyor 🙁

BİR YORUM YAZ