Visio 2010 İle Planlar ve Çizelgeler Hazırlayın
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Programları

Visio 2010 İle Planlar ve Çizelgeler Hazırlayın

0

Visio 2010, dakikalar içinde diyagramlar üretebilen, oldukça kullanışlı bir araç. Birkaç fare tıklamasıyla gelişmiş planlar, çizelgeler ve diyagramlar oluşturup verilerinize şekil vermek çok kolay. Visio 2010, bilgileri kolayca bir araya getirmek veya soyut bir fikri açıklamak istiyorsanız paha biçilmez bir araç. Akış çizelgeleri ve diyagramlar üretmenin daha ötesine geçebilir; programla verileri modelleyip sunulabilir bir şekle sokabilirsiniz. Programın gücü, tek başına bir şey ifade etmeyen sayı yığınlarına ve döner tablolara hayat vermesinden geliyor. Son derece güçlü ve esnek olmasına rağmen basit bir kullanım sunan Visio, doğru kullanıldığında gerçekten harika bir iletişim aracı olabiliyor. Program zaten bilgisayarınızda kurulu değilse endişelenmeyin, 60 günlük deneme sürümünü Microsoft’un sitesinden indirebilirsiniz. Başlamak için aşağıdaki adım adım rehberimize bakın.

Adım 1 : Deneme sürümünü edinin

Her ne kadar fiyatını hak ediyor olsa da Visio’nun tam sürümü biraz pahalı. O yüzden satın almadan önce denemekte fayda var. Programın sistem gereksinimleri oldukça ılımlı. Windows XP ve üstü işletim sistemlerine sahip çoğu bilgisayarda rahat bir şekilde çalışması gerekiyor.

Adım 2 : Oturum açın ve indirin

“Download trial” linkine tıklayarak Microsoft hesabınızla oturum açmaya geçin. Programı indirmek için bir Microsoft hesabına sahip olmanız gerekecek. Eğer bir Hotmail, Messenger veya Passport hesabınız varsa, bunu kullanıp oturum açarak gerekli erişim hakkına sahip olabilirsiniz. Bunlardan hiçbiri yoksa aynı sayfada hızlı bir şekilde kaydınızı yapmanız da mümkün.

Adım 3 : Ürün anahtarınızı alın

Bu aşamada artık bir ürün anahtarına sahip olacaksınız. Bu anahtarı bir kenara not edin çünkü hatırlamak için oldukça uzun. Sayfanın altından Visio’nun 32 bit veya 64 bit sürümünü indirebilirsiniz. Emin değilseniz Başlat’a tıklayın, Bilgisayar’a sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin, listenin sonlarından bulunan “Sistem türü” ibaresini arayın. İndirme sayfasındaki dili Turkish olarak değiştirip programı indirin.

Adım 4 : Başlamaya hazırlanın

Visio kurulup çalıştıktan sonra sıra çizelge yaratmaya geliyor. Başlamak için, özellik ve araçların yer aldığı sol sütundaki “Yeni” seçeneğine tıklayın. Bu sayede uzun bir şablon ve diyagram türleri listesiyle karşılaşacaksınız. Karmaşık kuruluş haritaları gibi pek çok aracın bulunduğu zengin bir yelpaze mevcut. Bu noktada “Haritalar ve Kat Planları”nı seçiyoruz.

Adım 5 : Seçiminizi gözden geçirin

Genel şablon belirlendikten sonra istediğiniz çizelge türüne uyarlamanız için daha fazla seçenekle karşılaşacaksınız. Bu noktada “Kat Planı” seçeneğini tercih ediyoruz. Son olarak, çizelgenize başlamak için “Oluştur”a tıklayın. Sunulan seçeneklerin miktarı düşünülürse, iyi bir temel atmak için bu adımın emin bir şekilde atılması faydalı olacaktır.

Adım 6 : İlk şekli yerleştirin

“Oda” isimli şekli seçin ve sürükleyerek çalışma alanının içine bırakın. Yerleştirdiğinizde, şekil etrafında mavi kare ve daireler göreceksiniz. Bunları fare imlecinizle hareket ettirerek şeklinizin boyutunu ve yönünü ayarlayabilirsiniz. Tüm şekiller aşağı yukarı aynı şekilde çalışıyor. Tatmin olana kadar kolayca sürükleyip bırakarak üzerlerinde oynayabiliyorsunuz.

Adım 7 : İnce ayar

Çalışma alanına yerleştirdiğiniz bir nesneyi döndürmek için ufak mavi daireye farenizin sol düğmesiyle tıklayın ve basılı tutun. Artık nesnenin nereye bakacağını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Nesnenin yeni konumundan memnunsanız fare düğmesini bırakın. Üzerinde çalıştığınız şekle göre bazen şekiller kendini diyagramınızda doğru konuma kendilerini tutturabiliyor.

Adım 8 : Şekil çoğaltma

Nesnenizi doğru boyuta ve yöne getirdikten sonra ileride yapacağınız benzer bir işlemden zaman kazanmak için nesneyi çoğaltabilirsiniz. Bunun için nesneye sağ tıklayın, “Kopyala”yı ve ardından “Yapıştır”ı seçin. Oluşan kopyayı çaba sarf etmeden gerekli yere sürükleyebilirsiniz. Benzer nesnelerin bolca bulunduğu diyagramlar üzerinde çalışırken bu yöntemle bolca vakit kazanabilirsiniz.

Adım 9: Seç, beğen, al

Örneğimizde bir binanın kat planını yapıyoruz. Diyagramı görecek kişilerin daha iyi anlaması için birkaç mobilya eklemekte fayda var. Bunu yapmak için Diğer Şekiller > Haritalar ve Kat Planları > Yapı Planları > Mobilya’ya tıklayın. Açılacak menüdeki şekillerden istediğinizi çalışma alanına sürükleyip bırakın. Yalnız bu yolla şekilleri karıştırıp eşleştirmek her zaman mümkün olamayabiliyor.

Adım 10 : Paylaşın

Planınızı bitirdiğinizde bunu paylaşmak isteyebilirsiniz. Eğer iş arkadaşlarınız veya müşterileriniz Visio’ya sahip değillerse endişelenmeyin, ücretsiz Visio Viewer aracıyla çizelgenizi herkes görebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir