Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Eski Office Belgelerini Yeni Sürümlerde Nasıl Açarız?

Eski Office Belgelerini Yeni Sürümlerde Nasıl Açarız?

Yeni çıkan office programlarının bazı sürümlerinde eski office sürümleriyle hazırlanmış dosyaları açmak sıkıntılı bir hal alabiliyor. Bunun esas sebebi ise Microsoft‘un geliştirdiği güvenlik politikasıdır. Yıllar içerisinde Office sürümleri sürekli geliştiriliyor. Bu nedenle Microsoft’un güvenlik tedbirleri de gelişmekte. Bu güvenlik önlemlerinde yapılan değişikliklerde Office sürümlerinin  bazılarında dosya formatlarınında değişmesi.

Yeni Office sürümleri bu sebeple eski formatları açmakta sıkıntı çıkarıyor. Bu sıkıntının giderilmesi için Office uygulamalarının ayarlar sekmesinde yapılacak ufak bir gezinti ile bu sorunu aşmak elbette mümkün. Öncelikle hatırlatalım bu rehber Office 2013 üzerinden hazırlanmıştır. Ancak yöntem 2010 ve 2016 sürümlerine de uygulanabilmektedir.

İlk olarak yapmamız gereken açmak istediğimiz dosyayla ilgili Office uygulamasını başlatıyoruz.

Dosya > Seçenekler menüsünü izleyerek sol menüde bulunan Güven Merkezi seçeneğini açıyoruz.
o1

Güven Merkezi Ayarları içerisinde sol tarafta bulunan Dosya Engelleme Ayarları başlığını tıklıyoruz.

o2

Karşımıza çıkacak listede eski Office dosya formatları listelenecektir. Bu listede seçili formatlar, Office yeni sürümlerinde engelli olarak gözükmektedir. Eğer güvenlik risklerini göze alıyorum diyorsanız bütün dosya formatlarının yanındaki onay işaretlerini kaldırabilirsiniz. Bu sayede eski sürümlerdeki formatlar aktif hale gelecek ve bu uzantılar sahip dosyaları rahatlıkla açabileceksiniz.

 

Durumun ciddiyeti her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durumda güvenlik tedbirlerini göz önünde bulundurmak isterseniz, alt taraflarda bulunan açma davranışını değiştirebilir güvenli konuma getirebilirsiniz. İlk seçenek olan Seçili dosya türlerini açma seçeneğini işaretlerseniz, listede işaretli dosya formatları eski haline döner ve hiçbir şekilde açılmaz.

İkinci bir seçenek olan Korumalı Görünüm’de aç seçeneğini işaretlerseniz, listedeki işaretli uzantılar aktif hale gelecek ve Office tarafından açılacaktır. Lakin bu yöntem sizin dosyaları düzenlemenize olanak tanımayacaktır. Son seçeneğiniz ise Korumalı Görünüm’de aç ve düzenlemeye izin ver seçeneğidir. Bu seçenek ile güvenlikten ödün vermeden eski uzantıda ki formatları açabilirsiniz, düzenleyebilir ve yazdırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Router Modemlerde Gözden Kaçırdığımız Özellikler! başlıklı makalemizde 5ghz, kablosuz bağlantı ve router hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ