Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. Genel

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

3

Bilişim teknolojilerinin olmazsa olmazlarından birisi olarak kuşkusuz ki Hosting gelir. Bildiğimiz gibi internet teknolojilerinin hüküm sürdüğü dünyada web siteleri sayesinde artık birçok farklı unsur çok daha kolay bir hale geldi. Bu kolaylıkların ana nedeni web sitelerinin her geçen gün artması ve açılan her web sitesinin insanlara birçok farklı anlamda bilgi, imkan ve eğlenceli vakit sunmasıdır. Bir web sitesinin ortaya çıkabilmesi için birçok farklı unsur bir araya gelmeli ve bir bütünü oluşturmalıdır. Bu bütünün en önemli iki parçasından birisi de kuşkusuz ki hosting parçasıdır.

Terim anlamı ile hosting kelimesi sizlere biraz yabancı gelebilir. Özellikle bu sektör içerisinde yeni yeni yer alan insanların bu birim ile alakalı olarak mutlaka bilgi sahibi olması gerekir ki aksi takdirde web sitesi dediğimiz kavram eksik kalacaktır. Bugün internet sitelerini sorunsuz bir şekilde görüntüleyebiliyorsanız bu internetin varlığındandır. Ancak internetin size yaygın bir şekilde dağıtılmasını sağlayan ve web sitelerinin online ortamda yayın yapmasına imkan sunan ana parçalar vardır.

hosting

Hosting Nedir?

Hosting, web sitelerinizin ana dosyalarını barındıran, internete bağlı bilgisayarların komutu ile ekranlara gönderen gelişmiş bir depolama biçimidir. Hosting dediğimiz sistemler, bilgisayar ya da server dediğimiz sunucuların parçalanması sonucu ortaya çıkan en küçük barındırma modeli olarak da nitelendirilebilir. Hosting, dediğimiz gibi parçalanan sunucuların en küçük hali ile satılan halidir. Bunun dışında Reseller, VPS, VDS ya da Dedicated Server gibi arabirimler vardır ve bunlara ilerleyen yazılarımızda değineceğiz.

Hosting, web sitelerinin barındırıldığı ve mutlak surette güvenlik altında olan bir sunucu içerisinde olmalıdır. Günümüzde kötü niyetli yazılımcıların web sitelerini ele geçirme çabaları ortada. Bunun önüne geçmek için güvenlik önlemleri çok önemli olmalıdır. Aynı zamanda hosting kavramı, sunucu teknolojilerinin en küçük satış birimi olması nedeni ile en uygun fiyatlı ürünüdür de.

Hosting Ne İşe Yarar?

Hosting, web sitelerinizin ya da bu gibi online ortamda barındırmayı isteyeceğiniz dosyaların tamamını depolamaya yarayan bir parça olarak nitelendirilebilir. Hosting, birçok farklı şehir ya da ülkede var olabilir. Evinizdeki ya da iş yerinizdeki bilgisayarınızdan FTP programları yardımı ile bu bilgisayarlara rahatlıkla dosya gönderebilir, indirebilir ve düzenleyebilirsiniz. Kısacası online ortamda olmazsa olmazdan birisi hosting sistemleridir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Bilgisayar gibi teknolojik ve bilgi alışverişini sağlayan cihazlar için hosting olmazsa olmazdır . Online ortamda bilgi depolanmasını sağlayarak bir bakıma özellikle web sitesine sahip olanların eli ayağı konumundadır .

 2. 19 Kasım 2014

  Güzel bir yazı olmuş, benim gibi bu konudan anlamayanların dahi anlatacağı bir dilde teşekkürler. Bir de bedava hostin hizmeti veren firmaların derlemesini yapsanız çok seviniriz.

 3. 25 Kasım 2014

  Hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler o kadar fazla ki saysak bitmez. Türkiye genelinde her önüne gelen hosting firması açmaya başladı ve sağdan soldan makine kiralayarak insanlara satış yapıyorlar. Sorun olması durumunda o kadar ciddi problemler yaşanıyor ki buna karşın destek dahi veremiyorlar. Gerçekten bu sektörün çivisi çıkmaya başladı. Ancak bu yazıda uyarılar dahi yerli yerinde olmuş sıkılmadan okudum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir