Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

PHP ile Dosya Kopyalama

PHP ile Dosya Kopyalama

PHP, bildiğimiz üzere dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan programlama dillerinden birisi durumunda. Artık komutlar ile o kadar fazla işlem yapabiliyoruz ki web sitelerinin günümüzde ki haline gelmesi son derece normalleşti. Her geçen gün ortaya çıkan gelişmeler, PHP programlama dilinin evrim geçirmesine olanak tanıdı. Bugün yapılan dinamik sitelerin hemen hemen tamamı son derece kaliteli ve işlevsel bir şekilde benliğini devam ettiriyor. PHP fonksiyonları sayesinde artık herhangi bir sunucuya bağlanmadan rahatlıkla komutlar ile yönetim sağlayabiliyorsunuz.

PHP ile dosya kopyalama, sadece ufak komutlar yazarak çok kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirebileceğiniz işlemlerden birisi durumunda. Tabi ki bunun için değişken kavramını az da olsa kavramış olmak gerektiğini unutmayın. Komutlar sayesinde PHP yazılım dilini kullanmak son derece pratik ve etkili bir yöntem olarak da dikkat çeker. Şimdi sizleri komutlar hakkında fikir sahibi yapmak istiyoruz.

php-dosya-kopyalama

PHP ile Dosya Kopyalama Nasıl Yapılır?

Dosya kopyalama fonksiyonu sayesinde dizinde kayıtlı olan bir dosyayı farklı bir dizine anlık olarak kopyalama işlemine verdiğimiz isimdir. İstenildiği takdirde PHP döngüleri sayesinde aynı klasör içerisinde de klasörün bir kopyasını oluşturmak mümkündür. Ancak dosyayı farklı bir dizine kayıt edecekseniz ve o dizinde aynı dosya ismi bulunuyor ise bu önceki dosya silinecek ve yerine yeni hazırladığımız dosyayı kaydedecektir.

Örnek uygulama olarak sizlere  bilisimcafe.txt dosyasını Bilişim isimli bir klasör içerisine yeni-bilisimcafe.txt ismi ile kopyalama döngüsünü anlatacağız. PHP.İNİ izinleri ile alakalı bir sorun yok ise aşağıdaki döngü sonrasında dosya sorunsuz bir şekilde kopyalanmış olacaktır.

<?php

if (copy(“bilisimcafe.txt”, “Bilişim/yeni-bilisimcafe.txt”)) {

echo “Dosya Kopyalaması Başarılı”;

}  else  {

echo “Dosya Kopyalaması Başarısız”;

}

?>

Bu komut ile birlikte IF döngüsü sayesinde dosyamızı farklı bir dizine farklı bir isim ile kopyaladık. ECHO komutu ile de dosya işleminin başarılı ya da başarısız olması durumunda karşımıza çıkaracağı hatayı bildirdik. Sunucu izinlerinde herhangi bir sorun yok ise sorunsuz bir şekilde dosya kopyalama işlemi gerçekleştirilecektir.

Bir önceki yazımız olan CSS3 Nedir? Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde css3, css3 nedir ve css3 özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kadirr dedi ki:

    Örnek çok güzel anlatılmış. Kod sayısının az olması ve basit olması ve döngüyle kontrol etmesi çok güzel. PHP her web tasarımcının bilmesi gereken bir dil ve gerçekten çok hızlı ilerliyor.

BİR YORUM YAZ