1. Anasayfa
 2. Bilişim

Dosyalarınızı Ücretsiz Bulutta Depolayın


1

Son zamanlarda Google atölyesinden çıkmış en iyi araçlardan biri olan Google Drive, dosyalarınızı web’e aktararak her yerden ve her zaman erişmenizi sağlayan bulut tabanlı bir depolama hizmeti. 5 GB depolama alanı sağlayarak çoğu kişi için gerekli ihtiyacı karşılayan Google Drive, bu alanın dar gelmesi durumunda belli bir ücret karşılığında kullanıcılarına 25 GB (ayda 2,5 $) veya 100 GB (ayda 5 $) ek alan sağlıyor. Google Drive’ın en güzel taraflarından biri de Google Dokümanlar’ın sistemle bütünleşik gelmesi. Bu sayede bir belge, sunum veya hesap tablosu hazırlamak istediğinizde bunu doğrudan Google Drive üzerinde yapabilirsiniz. Benzer bir hizmet olan Dropbox gibi Google Drive’ın da masaüstü sürümü bulunuyor. Böylece dosya yüklemek, sürükleyip masaüstü klasörüne bırakmak kadar kolaylaşıyor.

Dosyalarınızı Ücretsiz Bulutta Depolayın

Adım 1 : Drive’a bağlanın

Google Drive hizmetinden faydalanmaya başlamak için tarayıcınızı açıp http://drive.google.com adresine gidin ve Google hesabınızla giriş yapın. Sayfanın ortasında dosyalarınızın bir listesini göreceksiniz. Sol kısımda ve tepede yer alan menülerle bu dosyalar üzerinde pek çok işlem yapabiliyorsunuz.

Adım 2 : Dosya ekleyin

Sabit diskinizden Google Drive’a dosya eklemeye başlamanın en çabuk yolu, “Oluştur” düğmesinin hemen yanında bulunan “Yükle” düğmesine tıklamaktır. Bunun yaptıktan sonra karşınıza çıkacak açılır menüden istediğiniz dosyaları veya klasörleri seçin, ardından bunları eklemek için “Aç” düğmesine tıklayın.

Adım 3 : Dönüştürün

Google Drive’a daha çok belge yüklemeyi planlıyorsanız, bunları, paylaşılması daha kolay ve Drive’ınızda hiç yer kaplamayan Google Dokümanlar biçimine dönüştürecek bir özellik bulunuyor. Bunun için “Ayarlar (çark simgesi) > Yükleme ayarları > Yüklenen dosyaları Google Dokümanlar biçimine dönüştür” üzerine tıklayın.

Adım 4 : Ayrıştırın

Google Drive’da zamanla kalabalıklaşan dosyalarınızı derli toplu tutmak için klasörlere ayırın. Örneğin fotoğraflarınızla belgelerinizi ayırmak isteyebilirsiniz. Dosya listesinin hemen üstünde, solda yer alan “yeni klasör” simgesine tıklayın ve bir isim seçin. Artık Drive dâhilindeki herhangi bir dosyayı bu klasörün üzerine sürükleyip bırakabilirsiniz.

Adım 5 : Detaylar

Drive hesabınızdaki bir dosyayla daha fazla işlem yapmak istiyorsanız söz konusu dosyaya sağ tıklayın. Açılan menüdeki komutları kullanarak o dosyayı sabit diskinize indirebilir, böylece dosyaya istediğiniz zaman bakabilir veya en basitinden “Birlikte aç > Google Drive Görüntüleyici” ile doğrudan Drive üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Adım 6 : Yıldızlı dosyalar

En sık kullandığınız dosyaları yıldızlayarak, onları her zaman kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Sol kısımdaki menüden “Yıldızlı” linkine tıklayarak daha sonra bu dosyalara kolayca ulaşabilirsiniz. Bir dosyayı yıldızlamak için dosyanın üzerine sağ tıklayıp “Yıldız ekle”yi seçin veya dosya isminin solundaki yıldız simgesine bir kez tıklayın.

Adım 7 : Çevrimdışı belgeler

İnterneti olmayan bir yere gidecekseniz, Chrome tarayıcısını kullanarak Google Drive’la belgeleri ve çizelgeleri çevrimdışı görebilirsiniz (ama düzenleyemezsiniz). “Ayarlar > Çevrimdışı Google Dokümanlar > Çevrimdışı dokümanlara izin ver” seçeneğine tıklayın. Etkinleştirmek için de Docs Chrome uygulamasını kurun.

Adım 8 : Masaüstü uygulaması

Google Drive’ın tarayıcı sürümüne alıştıktan sonra masaüstü uygulamasını da deneyebilirsiniz. Soldaki menüde yer alan “Google Drive’ı indir” linkine tıklayın, yazılımı kurun ve Google Drive klasörünüzün nerede tutulmasını istiyorsanız orayı seçin. Artık Drive’a aktarmak istediğiniz dosyayı masaüstü klasörüne sürükleyip bırakmanız yeterli.

Adım 9 : Mobil uygulama

Google Drive, aynı zamanda mobil aygıtlarda da kullanılabiliyor. Şimdilik Android ve iOS işletim sistemleri için mobil uygulamalar mevcut. iOS sürümü hem iPhone ve iPod touch’ta hem de iPad’de çalışıyor. Mobil uygulama, tarayıcı sürümündeki gibi dosyalara erişmenize ve telefonunuzdan dosya yüklemenize imkân tanıyor.

Adım 10 : Daha fazla alan

Artık Google Drive’ın nasıl kullanıldığını öğrendiğinize göre, tüm önemli dosyalarınızı bulutta depolayarak güvenliklerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca internet bulunan her yerden bu dosyalara istediğiniz zaman erişebileceksiniz. Yeriniz dar gelmeye başladığında “Yükle” simgesine ve ardından “Daha fazla depolama alanı satın al” seçeneğine tıklamanız yeterli.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Google drive’ı bazı siteler resmen depolama alanı olarak kullanıyor. Bende sanıyorum tüm dosyalarımı orada yedeklerim artık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir