VR Teknolojisi Kapıda Peki Bilgisayarınız Uyumlu mu ?
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Donanım

VR Teknolojisi Kapıda Peki Bilgisayarınız Uyumlu mu ?

0

Oculus geçtiğimiz seneler içerisinde duyurusunu gerçekleştirdiği ilk VR seti olan Oculus Rift, çok yakın zamanda resmi olarak satışa çıkartılacak ve raflardaki yerlerini alacak. Oculus’un yanı sıra diğer VR teknolojisi üreten firmaların da bir atağa geçeceği yüksek bir ihtimal. Oculus Rift yaklaşık 600 dolarlık bir fiyat etiketi ile karşımıza çıkması bekleniyor. 3 boyutlu bu teknoloji için peki bilgisayarlarınızın sistemi uygun olacak mı ? Yani bilgisayarlarınız VR teknolojisine uygun mu bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

VR teknoloji setlerinin gerçek üstü ve sıradışı deneyimlerininin bedeli de biraz tuzlu. Güçlü bir sisteme ihtiyacınız var. Eğer ki VR teknolojisini bir oyun ile kullanacaksanız, oyunun sistem gereksinimleri VR teknolojisini kullanmanıza yetmeyebilir. Yani oyunun sistem gereksinimleri ile VR teknolojisinin sistem gereksinimlerinde farklılıklar var.

HTC VİVE ‘ın henüz sistem gereksinimleri açıklanmadı fakat Oculus Rift’in sistem gereksinimleri o kadar uzun süre önce belirtildi ki güncel mi değil mi artık o bile meçhul. Oculus Rift’in ufak bir test aracı mevcut. Bu test aracı ile sisteminizin hazır olup olmadığını test edebilirsiniz. Oculus Rift’in resmi sitesinde ki bu aracı TIKLAYARAK indirebilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz aracı tıklayarak açın ve sisteminizin gereksinimlerini kontrol edin. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise eğer ki sistem bilgilerinizin oculus’a gitmesini istemiyorsanız ilk sayfada karşımıza çıkan ilgili kliki tıklayarak kaldırın.

oculus-test-1-640x514

fotoğrafta görmüş olduğunuz ”start” butonuna tıklayın ve yapılacak analizin sonuçlanmasını bekleyin. Tüm sonuçlar sonuç ekranına yansıyacaktır.

oculus-test-2-640x527

Fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi benim kullandığım bilgiyar sınıfta kaldı. Sağlıklı bir VR teknolojisi deneyimi için yüksek tutulan ekran kartı ve işlemci performansını maalesef ben geçemedim. Eğer ki sizin bilgisayarınız VR teknolojisine hazır ise bu testi başarı ile geçeceksiniz. Dolayısıyla hazır olduğunuz bu teknoloji size ikinci bir konuyla karşınıza çıkacak. 600 dolar para verecek misiniz? İkinci konu bu.. Biraz düşünme vakti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir