Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Trustrank Nedir?

  • 05 Mayıs 2018
  • 893 kez görüntülendi.
Trustrank Nedir?

SEO konusunun her web sitesi için önemli olduğunu biliyoruz. Trustrank ise bir sitenin SEO açısından nitelikli bir siteye vermiş olduğu sayısal değere işaret eder. Kısacası Trustrank değeri sitenin otoritesini gösteren en önemli konudur.

Trustrank önceleri spam olan sitelerin tespiti için oluşturulmuşken SEO konusunda geliştirilerek kötü davranışları yani ihlalleri de tespit etmek için kullanılmaktadır. İşte bunun içinde bir sitenin sayısal değeri yani niteliği önemlidir. Trustrank değerinizin diğer sitelere göre daha yüksek olması için mutlaka doğru SEO çalışmasının yapılması gereklidir.

Trustrank Nasıl çalışır?

Google ya da diğer arama motorlarının algoritması çok komplike olsa da Trustrank değerinizin nasıl tespit edildiğini kavraya bilmekte zor değildir. İnternet üzerinde bulunan her site kayıt altındadır ve bu anlamda en iyileri de belirlenirler. Bu sitelerin önermiş oldukları sitelerde iyi olarak kabul edilir. Dolayısıyla burada bir eleme neticesinde iyi ve de iyi olmayan siteler belirlenerek kayıt altına alınırlar. Trustrank’ta sıfırdan yüze kadar sayısal değerler mevcuttur. Burada en yüksek puanlı bir siteden diğer bir siteye backlink yani link çıkışı yapıldığında o siteye verilmiş olan puan da sitenin yükselmesine olanak sağlar.

Trustrank’ı yükseltmek için ne yapılmalı?

Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi Trustrank değerinin yükseltilmesi için doğru SEO yapılması gerekir. Eğer ki arama motorlarında yaptığınız bir çalışma olumsuz yönde ise bu durumda bırakın değerin yükselmesini sizi bir anda Google endeksinden bile silebilecektir.

Sonuç olarak burada her zamanki gibi yine içeriklerin kalitesi ve siteye yapılan link inşasının kalitesi önemli bir konudur. Bir örnek verecek olursak siz sitenize kopya içerik girerseniz dolayısıyla sitenizin sayısal değerinin de düşmesine neden olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Neden SEO Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ