Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Soyuz Roketi Kullanılırken Arızalandı!

Soyuz Roketi Kullanılırken Arızalandı!

Hızla ilerleyen teknolojide gelinen son nokta yapay zeka olarak görülüyor. Ancak buna karşın uzun zamandır kullanılan teknolojiler de kimi zaman şaşırtan sonuçlar doğurabiliyor. Bunun bir örneği geçtiğimiz günlerde yaşandı. Çalışmaları bir hazırlıkları tüm dünya tarafından takip edilen soyuz roketi fırlatılırken arızalandı.  Bu olay tüm dünyada ve özellikle teknoloji camiasında büyük şaşkınlık yarattı. Çünkü soyuz roketi iki kişiyi Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacaktı.

Aylardır süren yoğun çalışmalar esnasında arızaya dair hiçbir veri elde edilememiştir. Soyuz  roketi onlarca kez kontrolden geçirildi. Roketin fırlatılma aşamasından önce olası arızalarını tespit edilebilmesi için yapılan çalışmalar aylardır titizlikle devam ediyordu. Roketin tam fırlatılırken arızalanması bu nedenle tüm dünyada büyük bir şaşkınlığa sebebiyet verdi. Çünkü arızalandığına dair de hiçbir belirti yoktu.

Soyuz Roketi

Rus kozmonot AlekseyOvçinin ve NASA astronotu NickHague’utaşıyacak olan roket bu iki önemli kişinin Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmasını sağlayacaktır. Soyuz roketinin fırlatılması için en ideal alanın Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü olduğu belirlenmişti ve bu uzay üssünde de uzun süredir çeşitli çalışmalar yapılarak roketin fırlatma aşamasına hazır hale gelmesi sağlanmaya çalışılıyordu.

Soyuz roketi Kazakistan’da bulunan Baykonur Uzay Üssü’nden saat 11:40’da fırlatıldı. Ancak tam bu esnada bir arıza meydana geldi ve roketin acil olarak iniş yapacağı haberi geldi. Arızanın nedeninin halen bilinemiyor olması da yaşanan şaşkınlığı ikiye katlıyor. Sadece söz konusu arızanın roketin taşıyıcı bölümünde meydana geldiği anlaşıldı. Roketin uzay üssüne acil olarak giriş yapması gerektiği haberin gelmesi ile birlikte üssünde de çeşitli tedirginlikler yaşandı.

Çünkü roketin acil olarak iniş yapması aslında çok ciddi bir risk barındırıyor! İçerisinde bulunan iki kişinin hayatına dair endişe yaşanmasının nedeni de buydu. Ancak bu endişe uzun süre devam etmedi çünkü Rusya devlet televizyonu Rus kozmonot AlekseyOvçinin ve NASA astronotu NickHague’un paraşütle iniş yapmayı başardıklarını ve sağlık durumlarının da gayet iyi olduğunu açıkladı.

Bölgeye Kurtarma Ekibi Sevk Edildi

Roketin acil iniş yapmasının hemen ardından bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi. Rusya Merkezi Askeri Birimi’nden 4 adet mi-8 helikopter acil olarak bölgeye doğru harekete geçti ve uzay aracı mürettebatını bulmak için çalışmalarına başladı. Helikopterler içerisinde sağlık görevlilerinin ve aynı zamanda profesyonel kurtarma ekiplerinin bulunduğu da halka açıklanan bilgiler arasında yer alıyor.

Olayın hemen ardından tüm gözler yardım ekiplerine çevrildi. Endişeli bekleyiş kısa zamanda yerini sevince bıraktı çünkü kurtarma ekiplerininRus kozmonot AlekseyOvçinin ve NASA astronotu NickHague’a kısa sürede ulaştı. Her iki isimde de herhangi bir sağlık sorunu olmadığı ve hayati tehlikelerinin de bulunmadığı bildirildi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA konuya dair kısa bir açıklama yaptı. Ancak açıklamanın merakları tam olarak gidermediğini de belirtmek mümkün. Çünkü soyuz roketinde meydana gelen arızanın roketin motorundan kaynaklandığı bu açıklamada yer aldı. Konuya dair Kremlin Sözcüsü DmitriyPeskov da açıklama yapan isimler arasında yer alıyor. Peskon açıklamasında “Tanrıya şükür, kozmonotlar hayatta. Araçtaki güvenlik sistemi ve ekip gerektiği şekilde çalıştı” ifadelerini kullandı. Rusya Merkezi Askeri Birimi rokette bulunan mürettebatın Kazakistan’ın Jezkazgan kentinin 25 km uzağına iniş yaptığını ve iniş kapsülünün burada bulunduğunu belirtti. Mürettebatın sağlık desteğine dahi ihtiyaç duymadıklarını, basit bir yaralanmanın dahi meydana gelmediğini de belirterek çok sayıda kişinin rahat bir nefes almasını sağladı. İnternet dünyasında da bu haber geniş yankı uyandırdı. Hatta sanal spor oyunları gibi çeşitli platformlarda da bu konu gündem maddesi oldu.

Bir önceki yazımız olan Yapay Zeka Özellikli Robotlar hayal kırıklığına uğrattı! başlıklı makalemizde robotlar ve yapay zeka hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ