Efsane Nokia’dan Dönüş Sinyali
 1. Anasayfa
 2. Genel

Efsane Nokia’dan Dönüş Sinyali

0

Telefon dünyasının bize ilklerini getiren markalardan birisi olan nokia dönemin efsanesi haline gelmişti. Adı hala var her ne kadar ürünleri piyasada olmasa da. Yada akıllı cihaz piyasasında yer almıyor olması büyük bir kayıp olsa gerek. Neticede yıllar öncesinde bizlere en iyi marka olarak kendisini tanıtmış ve vazgeçilmezlerimiz haline gelmişti. Eee tozunu attırdığı o yıllara geri dönmek Nokia’ya yakışır diyelim.

Dünyanın teknoloji üzerine kalbinin attığı Barcelona’da düzenlenen Mobil Teknoloji Kongresi MWC’deki basın etkinliğinde Nokia CEO’su Rajeev Suri, Nokia olarak sahaları uzun süre boş bıraktığını ve yeniden telefon piyasasına döneceklerini şu sözler ile ifade etti. ”Önümüzde bir zaman dilimi yok, hiç acelede etmiyoruz. 2016 yılı içerisinde de olabilir, daha sonraki senelerde de olabilir” şeklinde açıklama yapan Suri, geleceğe yönelik Nokia sinyalini verdi.

Geçmişte en çok satış yapan mobil üreticisi olan Nokia bu namını 1998 itibariyle 2011 arasında hep korumuştu. Iphone ve Android cihazlara ise 2011 itibariyle tamamen yenik düştü. Telefon piyasasında tamamen bitik duruma düşen Nokia, çareyi Microsoft ile ortak çalışmalar yürütmek üzere birleşmeye gitmişti. Ve dünya devi ile zamanın efsanesi işbirliği yapmaya başladı. İki büyük firmanın birleşmesiyle yalnızca Windows Phone cihazlar üretmekte bulmuş. Bu sayede Symbian işletim sistemini de tarihe gömen firma 2014 senesinde yedi milyar doları aşan bir fiyatla tam anlamıyla Microsoft bünyesine dahil olmuş oldu.

1092873_620x410İki firmanın aralarında yapmış oldukları sözleşmeler gereği Nokia’nın 2016 senesinin son zamanlarında akıllı telefonları üretmekten tamamen men edilmişti. Nokia CEO’su Rajeev Suri’nin Mobil Teknoloji Fuarı kongresinde Barcelona’da yapmış olduğu bildirimlerle firmanın gerçek anlamda kendi ayakları üzerinde durmak gibi bir niyetlerinin olduğunu ve ne kadar çok piyasaya geri dönmek istediklerinin açıkça kanıtıydı.

Nokia’nın tarihe damga vuran modellerinden birisi kuşkusuz 3310’du. Hatırlatmakta fayda bulduğumuz bir diğer modeli ise 5210! Dünyada toza ve darbeye dayanıklı ve gerçekten sağlam bir telefon olarak ilk tanıdığımız cihazlardan birisiydi. Şimdi Nokia’dan yeniden efsane olma yollarını hep birlikte takip edeceğiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir