Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Yapay Zeka Özellikli Robotlar hayal kırıklığına uğrattı!

Yapay Zeka Özellikli Robotlar hayal kırıklığına uğrattı!

Teknolojinin büyük bir hızla ilerlemesi ve yapay zekanın her geçen gün hayatımızda çok daha fazla etkin bir rol üstlenmesi çeşitli sektörlerde tedirginliğe de yol açtı. Özellikle yapay zeka ile geliştirilen robotların işgücü anlamında aktif bir şekilde kullanılmaya başlanması işsizlik oranları yükselecek mi endişelerini de beraberinde getirmişti. Hatta teknoloji sektöründe sıklıkla bazı mesleklerde insanların artık çalıştırılmayacak bunun yerine yapay zeka ile geliştirilen robotların çalıştırılacağı haberleri hala yapılmaya devam ediliyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında yapılan bir analiz robotların beklentileri tam olarak karşılamadığını da gün yüzüne çıkardı. Yapay zeka ile geliştirilen robotlar halen iş yerinin en iyi çalışanı olamıyor. Çok ciddi beklentiler içerisinde yapılan testlerde büyük bir hayal kırıklığının yaşandığı da dikkatlerden kaçmıyor. Yapay zeka ile ilgili gerçekleştirilen konferanslarda ve sunumlarda robotların hangi meslekleri işsiz bırakacağının altı sıklıkla çiziliyordu. Ancak sıradan bir çalışan kadar verim alınamadığının anlaşılması konunun yeniden gündeme gelmesini beraberinde getirdi.

Robotlar hayal kırıklığına uğrattı!

Sosyal medya üzerinden en çok paylaşılan görüntüler son dönemde robotların atlaması, kapı açması, servis yapması gibi videolar olmuştu. Bu videolar insanları hem şaşırtıyor hem de içten içe tedirgin ediyordu. Çünkü yapay zeka ile geliştirilen bu robotların kısa bir süre içerisinde hemen her işyerinde daha aktif bir şekilde kullanılmaya başlanacağı biliniyor. Dolayısıyla çok sayıda insan yakın zamanda işsiz kalacak.

Yapay Zekalı Robotlar Sınıfta Kaldı!

Konuya dair yapılan açıklamalarda robotların özellikle insanların hayatını tehlikeye attığı işlerde çalıştırılacağı belirtiliyor. Ağır yük kaldırma gibi insanları zorlayan işler yakın zamanda robotlar tarafından üstlenecek. Peki, robotlardan bir iş yerinden en iyi çalışanı kadar verim alınabilecek mi? İşte bu soruya verilen yanıt kısa bir süre öncesine kadar oldukça netti. Ancak artık akıllar biraz karıştı. Vücudu çok zorlayan hareketlerin robotlar tarafından kolaylıkla yapılmasına karşın en iyi çalışan olma noktasında bu yapay zekalar sınıfta kalabiliyor.

Robotlar işyerlerinde çalışanlar tarafından eğitiliyor. Özel olarak programlanan yapay zekalar çalışanın yaptığı hareketlerin aynısını tekrarlıyor. Bu sayede öğreniyor ve öğrendiğini de uyguluyor. Gebze’de vitrifiye fabrikasında çalışan bir robot sıralama yapıyor. Bocchi firması tarafından kullanılan bu robot özellikle insanların hayatını tehdit eden çalışmaları başarılı bir şekilde yerine getirebiliyor. Robotlar içinde bulunduğumuz dönemde en çok otomobil fabrikalarında boyama işlemi için kullanılıyor. Aynı zamanda fabrikalarda ağır işlerde de robotların aktif bir şekilde kullanılmaya devam ettiği biliniyor.

Peki,ileride insanlara iş hayatında hiç ihtiyaç kalmayacak mı? İnsanların işsizlikle ilgili endişeleri her geçen gün daha da artıyor. Ancak robotların proje geliştirmedikleri ve beklenmedik durumlarda inisiyatif alamadıkları dikkatlerden kaçıyor. Bu nedenle iş hayatında insanlara gelecekte de ihtiyaç duyurmaya devam edilecek. Sadece sıklıkla aynı el  hareketlerinin yapıldığı fabrikalar gibi iş alanlarında robotların faydaları olacak. Fakat yine de insanlar işyerlerinin en iyi çalışanı olmaya devam edecek.

İnsanların robotlarda birlikte çalışabilmeleri için öncelikle ortam koşullarının buna uygun olması gerekiyor. Aynı zamanda robotların iş alanının da çok net bir şekilde belirlenmesi büyük önem taşıyor. Örneğin tezgahların robotlara göre ayarlanması gerekiyor. İnsanları ve makineleri bağlayan ara yüzlerin de yeniden planlanması şart. Tüm bunlar işyerleri için bir külfet de doğuyor. Bir yandan da sensörler ve uyarılar gibi çeşitli uygulamalar için de bütçe ayırmaya gerek bırakmıyor. Ayrıca lol oyunu gibi işyerinde mesaiye ara verilerek oynanan oyunlar nedeniyle yaşanabilecek iş gücü kayıpları da robotlar söz konusu olduğunda ortadan kalkıyor.

Bir önceki yazımız olan Adsense Almak İçin Ne Yapılmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ