Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

2016’da Hangi Siteler Başarılı Olacak?

2016’da Hangi Siteler Başarılı Olacak?

2016 yılına girdik ve bu yılın ön plana çıkması beklenen pek çok ortak özelliği bulunuyor. Son yıllarda akıllı telefon kullanım oranının artması ile birlikte, bazı sosyal medya siteleri popüler olmuştur. Burada aynı zamanda bu web sitelerinin her birinin mobil uygulamasının sunulduğunu unutmayalım. İnternet sitelerinin başarılı olmalarındaki temel kriterler aslında 2016 için de geçerli, bununla birlikte sadece hazır kodlardan oluşan ve içerisinde çok az yazı bulunan sayfaların arama sonuçlarında üst sıralarda pek göremeyeceğimizi bilmeliyiz.

2016 yılında başarılı olacak web siteleri için önemli ortak kriterleri ele alırsak;

 • Mobil kullanıma önem veren, bu yönde uygun bir tasarıma sahip yada uygulaması bulunan
 • Sosyal medya üzerinde aktif paylaşımları olan ve bu paylaşımlar ile hedef kitleye ulaşabilmeyi sağlayan
 • Web sitesinin sosyal olması, özellikle kullanıcıların birbiriyle kolay bir şekilde etkileşim kurabildiği platformlar ilgi görüyor
 • Kaliteli bir içeriğe sahip olan web siteleri. Burada kaliteli içerik kavramını biraz daha açmak gerekirse; sadece özgünlük ile sınırlı kalınmayarak, ilgili konu hakkında kullanıcıya en iyi bir anlatımın sunulması ve sonuç olarak kullanıcının memnun kalmasının sağlanması önemlidir.
 • Yorum formunun daha sosyal bir hale getirilmesi. Yorum yapmaya teşvik eden bir yorum sistemi, aynı zamanda kullanıcılar arasında cevapların yazılması ve puanlama yapılması gibi seçenekler her daim ilgi çekicidir. Bu aşamada dünyaca ünlü web sitelerinin de kullandığı ücretsiz bir sistem yorum sistemi olan disqus kullanılabilir.
 • Özgünlük; bu tanımı aslında geniş düşünmelisiniz. Sadece içerik olarak değil, aynı zamanda üslup, tasarım, işlevsellik, amaç, sunulan içeriğin türü bakımından orjinallik sağladığınızda başarmak hiç de zor olmayacaktır.

Büyük siteler başarılarını yine bu yılda da sürdürecektir…

YouTube, Facebook, Instagram, Twitter gibi siteleri sıralandırmak mümkün fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise Dünya çapında böylesine başarıyı yakalamış olan bu web sitelerinin ortak noktalıdır. Temelinde sosyal etkileşim olan bu platformlar, aynı zamanda yeni ve ciddi bir proje geliştirmeyi düşünenler için de bir esin kaynağı olmalıdır. Ancak bu sayede ileriye dönük başarılı bir proje ortaya konulabilir.

Sosyal etkileşimi sağlayan bir platform oluşturmak

Bunun için bir kaç ipucu verebiliriz;

 • Beğen butonları
 • Profil oluşturma
 • Web sitenin içeriğine kısmen katkıda bulunma
 • Geliştirilmiş yorum formları

Son olarak; büyük sitelerin başarılarından esinlenin fakat asla taklit etmeyin. Küçük bir parçadan büyük harikalar yaratmak mümkündür fakat bir siteyi klonlamaya çalışmak, kullanıcı gözünde itibar kaybı olarak size geri döner.

 

Bir önceki yazımız olan Visio 2010 İle Planlar ve Çizelgeler Hazırlayın başlıklı makalemizde Akış çizelgeleri, diyagramlar ve microsoft hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Sinemm dedi ki:

  Her şeyden önce emek vermek lazım. Çalarak çırparak bir yerlere gelmeye çalışanların cezası bir gün mutlaka kesilir. Teşekkürler bilgi için.

BİR YORUM YAZ