Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Sosyal Medyanın Ticarette Etkisi

Sosyal Medyanın Ticarette Etkisi

Sosyal medya her geçen gün biraz daha büyüyerek hayatımıza giriyor. Dolayısıyla hem bireysel anlamda hem de ticari anlamda sosyal medyanın gücünden faydalanmamak gibi bir durum söz konusu değil. Özellikle de marka ve markanın tanıtımı noktasında bir hayli faydalı. İşte bunun içindir ki bugün kurumsal anlamda hizmet veren pek çok firma gerek reklam ajanslarıyla gerekse bünyelerinde yer verdikleri sosyal medya uzmanlarıyla bu konuyu desteklemeye çalışıyorlar.

Sosyal medyanın e-ticarette aktif kullanımı ne yarar sağlar?

Aktif şekilde sosyal medyanın kullanılıyor olması hem firmalar için kullanıcı üzerinde olumlu yönde bir etki sağlıyor hem de markanın daha fazla kişi tarafından tanınmasına yardımcı oluyor. Bugün sosyal medya üzerinde görülen etkili reklamların insan hafızasında güçlü bir yer sağladığını hepimiz biliyoruz.

Peki, sosyal medya kullanımının e-ticaret üzerindeki etkisinin ne olduğuna gelirsek ya da başka bir değişle anlatmaya çalışırsak sosyal medyanın e-ticaret’teki etkisi nedir?

Burada iki temel faydadan bahsedilebilir. Bunlardan birincisi ve de en önemlisi sayılabilecek başlık pazarlama maliyetlerinin az olmasıdır. Yani bunu da şu şekilde sağlarsınız ürün ve hizmet bilgilerinizi tüketicilere çok kolay bir şekilde aktarabilir ve viral pazarlama olarak isimlendirilen adını da virüslerin hızlı yayılma özelliklerinden alan ağızdan ağıza pazarlamanızda hızlı bir artış olur.

Sonuç olarak tanıtım ve reklam masraflarınızı ciddi ölçüde düşürmüş olursunuz. Özellikle burada altını çizmemiz gereken nokta sosyal medyanın çok fazla kullanıldığı ülkelerde artık eticaret pazarlaması büyük bir gelişme gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Youtuba Yeni Kanal Oluşturma Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ