Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Sermayesiz E-Ticaret Yöntemleri

Sermayesiz E-Ticaret Yöntemleri

E-ticarete başlamak istiyorsunuz fakat paranız mı yok? Yine de elinizde hala bazı seçenekler bulunuyor. Çok az nakitle dahi ticaret yapmanız mümkün. Yeter ki doğru yeteneklere, iş ahlakına ve pazarlama mantığına sahip olun. Peki sermayeniz olmadan, nasıl e-ticaret yaparsınız?

100 Dolarlık Başlangıç kitabının yazarı Chris Guillebeau, bu konuda şu tavsiyeleri veriyor:

1. Bir şeyler üretin
Evet, bir şeyler üretmek için genellikle malzemeye ihtiyacınız olacak ama bu ürünler bazen giderinin çok üstünde de satılabilir. Yapacağınız şey size bağlı ama el yapımı ürünlerinizi internet üzerinde satabilirsiniz.

Yurt dışında Abe’s Market, Etsy, Bonanza ve eBay gibi çok sayıda kendi ürünlerinizi satabileceğiniz online satış sitesi bulunuyor. Tabii ki Türkiye’de de benzer oluşumlar mevcut.

Pek çok girişimci, ürünlerinden maksimum verim sağlamak adına satışlarını birden fazla sitede yapıyor. Fakat unutmayın ki, ürünlerinizi daima hazır tutmalısınız. Aksi takdirde beklenmedik anda stoklar tükenebilir.

2. Bir şeyi tekrar satın
Eğer üretime girmek istemiyorsanız, hali hazırda var olan şeyleri tekrar satabilirsiniz. Eğer e-ticaret için uygun bir tedarikçi sağlarsanız, ürünleri oradan getirip satabileceğiniz gibi, ikinci el satışları da yapabilirsiniz.

Bit pazarları, internet üzerinde kelepir satılan ürünler veya antika mağazaları göz atabileceğiniz yerler. Bu ürünleri tekrar satma yoluna gidebilirsiniz.

3. Hizmet satın
Fiziksel ürün değilse de, hizmet satabilirsiniz. Yeteneklerinize ve ilgilerinize bağlı olarak, müşterilere pek çok şey sunabilirsiniz.

Kişisel asistanlık, özel ders veya herhangi bir konuda eğitim, satabileceğiniz hizmet konuları arasında.

Bir önceki yazımız olan Etkili E-Ticaret İçin 7 İpucu başlıklı makalemizde e-ticaret ipuçları, e-ticaret püf nokta ve etkili e-ticaret hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ