E-Ticaret Sitesi
 1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

E-Ticaret Sitesi

0

Son zamanlarda e-ticaret  sitesi kavramı yatırımcıların en çok ilgisini çeken unsurların başında geliyor diyebilmekteyiz. İnsanlar internet kullanımını her geçen gün çok daha hızlı bir şekilde yaygınlaştırıyorlar ve bu yaygınlık düzeyi ile alakalı olarak arama motorlarının değerlendirme kriterlerin de de önemli değişmeler oluyor. Firma sahipleri ve ya ürün satan mağazalar, artık sektörleri içerisinde internetin ne denli kuvvetli olduğunu da rahatlıkla görebilmekteler ve bu nedenden dolayı farklı bir yatırım günümüzde olmazsa olmazlardan birisi oldu diyebiliyoruz. Zaman içerisinde kavramsal farklılıklar elbette ki ortaya çıkıyor ve bu nedenle bilgi edinmenizde son derece yarar görüyoruz.

E-ticaret sitesi kurmak istediğiniz zaman öncelikle bunun ön projelendirme safhasını en iyi şekilde yapmalısınız. E-ticaret sitesi kurmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Ciddi anlamda maddi ve manevi yatırım gereksinimi arar. Her şeyden önce internet siteniz üzerinden satacağınız ürün için ciddi anlamda piyasa ve rakip araştırması yapmanız gerekmektedir.

Önce kendinize şu soruyu sorun sitenizde satacağınız ürünü insanlar neden sizden alsın

Aşağıdaki sorulara cevaplarınız olumluysa ürününüzü satamamanız için bir sebep yoktur.

 • E-Ticaret altyapınız müşterilerinize sorun ve zorluk yaşatmadan alışveriş yapabilmelerini sağlayabiliyor mu ?
 • Sattığınız ürün piyasaya göre daha uygun fiyatlı mı ?
 • Sitenizde birden fazla ödeme yöntemi (kredi kartı, havale, kapıda ödeme, paypal vs.)  var mı ?
 • Sitenize mobil cihazlardan giren ziyaretçiler sorunsuzca alışveriş yapabiliyor mu ? Bu noktada sitenizin mobil uyumluluğu çok önemli, çünkü artık mobil cihazlardan gelen ziyaretçilerin sayısı son zamanlarda oldukça arttı. Bu ziyaretçileri kaçırmak istemezsiniz.
 • Müşteri yorumları bir E-Ticaret sitesi için çok önemli bir unsur. Müşterileriniz hakkınızda olumlu yorumlar yapıyor mu?

Bu tarzda soruları çoğaltmak mümkün. Kısacası sitenizin tasarımı, ürünlerin kalitesi, ödeme yöntemleri, kargo metodları, müşteri memnuniyeti, fiyatlarınızın uygunluğu gibi bir çok konuda rakiplerinizle yarışacak seviyede olabilmeniz için çok çalışmalısınız. Tabi ki bu süreç içerisinde çalışacağınız ajans size en önemli bilgileri sunabilecek kapasite de olmalı.

E-Ticaret Sitesi
E-Ticaret Sitesi

E-ticaret sitesi üzerinde satacağınız ürünler eğer popüler ürünler ise ve internet üzerinden satışını yapacaksanız bu anlamda çok meşakkatli bir süreç sizleri bekliyor olacak. Maddi anlamda yatırım yapmanız gerektiği gibi aynı zamanda SEO, yani arama motorlarında yükselebilmek için de çalışmalar yapacaksınız. E-ticaret sektörüne giriş yaptığınız zaman bu doğrudan ZAMAN anlamına gelir ve SABIR gerekir. Günümüz sektöründe bir anda başarı yakalamak çok da kolay bir olay değildir. Analiz ve değerlendirme sürecini en iyi şekilde yönetebilmeniz gerekir.

Sabırlı olduğunuz takdirde süreci en iyi şekilde yönetebilme şansına sahip olabileceksiniz. Başarı önemli bir kavramdır ve başarı odaklı olmak önemlidir. Size sorumluluklar yükleyeceği de bir gerçek.

E-Ticaret Sektörü

Sektör günümüzde o kadar ciddi bir hareketlilik içerisinde ki bunu anlamamak için kör olmak lazım. Bu sektör içerisinde başarı tamamı ile analize dayalıdır. Satacağınız ürünün ilgi gören bir ürün olması ve internette çok satılıyor olması lazım. Ya da tek bir üründen ziyade birden çok ürüne karşı eğilim göstermeniz gerekecektir. Türkiye genelinde kalitesini kanıtlamış ve insanların ciddi anlamda tercih ettikleri Gitti Gidiyor, N11, Hepsi burada, Morhipo gibi son derece tutulmuş kaliteli ve güvenli e-ticaret siteleri olduğunu unutmayınız.

Birden yükselerek bu web sitelerini geçmek gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Bu nedenle sabırlı olmalısınız ve SEO çalışmaları için de  maddi anlamda harcama yapmalısınız. Bu firmaları geçmek belki aylar, belki yıllar alır ancak patronun GOOGLE olduğu bir sektör içerisinde imkansız diye bir şey olmadığını da unutmayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir