Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

SEO Uyumlu Domain Kriterleri

 • 31 Aralık 2014
 • 3.001 kez görüntülendi.
SEO Uyumlu Domain Kriterleri

Günümüzde SEO, her geçen gün daha önemli bir hale geliyor ve uyumlu domain bulmak o kadar zorlaşıyor ki bu anlamda çok ciddi araştırmalar içerisine girmek gerekiyor. Web siteleri oluşturulurken artık her insan, arama motorlarında yüksek sıralamalar elde ederek ziyaretçiye ulaşma zorunluluğu hakkında fikir sahibi oluyor. Hal böyle olunca seçim yapacağımız domainlerin de kalitesinde önemli kriterler ortaya çıktı. Domain reg sayısının yükselmesi ve artık sektörün daha hızlı bir büyüme içerisine girmesi, aslında rekabet ortamının da en büyük tetikleyicisi oldu.

SEO uyumlu domain, arama motorlarında yükselebilmenin en büyük anahtarlarından birisidir. Yeni nesil algoritmalar incelendiği zaman arama motorlarının en çok dikkat ettiği unsurlardan birisi olarak gösterebileceğimiz alan adı, sıralamalarınızın en önemli etkenlerinden birisi. Artık sıralamalar TİTLE > URL > DESCRİPTİON > İÇERİK uyumluluğu nezdinde değerlendiriliyor ve bir web sitesinin kalitesi aslında buna göre ölçümlenerek arama motorlarında yer ediniyorsunuz. Genel içeriklerden ziyade artık tek bir içeriğe yönelmek çok daha popüler hale geld.

SEO Uyumlu Domain

SEO Uyumlu Domain

Domain seçerken dikkat etmemiz gereken belli başlı unsurlar vardır ve her ne olursa olsun bir web sitesi açacağınız zaman ilk adım olan DOMAİN seçimini aşağıda sizlere sunacağımız kriterlere göre yapmanız, gelecekte SEO açısından herhangi bir sıkıntı yaşamamanız adına büyük önem teşkil eder. Bu sayede kafanız çok daha rahat edecektir. Şimdi konu ile alakalı olarak belli başlı detayları inceleyelim;

 1. Kısa ve öz domainler seçmeye dikkat edin.
 2. Jenerik domain her zaman çok daha iyi olacaktır. (Saglik.com, Araba.com, Kitap.com vb.)
 3. Jenerik alan adları tamamı ile satın alındığından dolayı keyword domain alımına yönelmeniz önerilir. (saglikbilgisi.com, muzikindir.com, filmizle.com vb.)
 4. Alan adlarınızın uzun olmamasına ve akılda kalıcı olmasına dikkat edin, ziyaretçi gibi düşünün.
 5. Hedef anahtar kelimeniz domain içerisinde mutlaka geçsin.
 6. Domain alırken karakter kullanmamaya özen gösterin. (bilisim-cafe.net vb.)
 7. İkinci el domain alırken daha önce indexi bulunan ve cezalı domainler almamaya dikkat edin.
 8. Yaşlı domainler her zaman çok daha iyi sonuçlar doğurur.
 9. .COM uzantılı domainler öncelikli olmalı ve sonrasında .NET üzerine eğilim gösterilmelidir.
 10. Kaydettiğiniz domaini mümkün mertebe en uzun süre için kaydedin. Minimum 3 yıl gibi.

 

Bir önceki yazımız olan WordPress SEO By Yoast Eklentisi başlıklı makalemizde on page seo, wordpress seo by yoast eklentisi ve wordpress seo eklentileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ