Seagate’den 16TB’lık Sabit Disk Geliyor
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Donanım

Seagate’den 16TB’lık Sabit Disk Geliyor

0

Ne kadar sabit disk alanınız olursa olsun, hiçbir zaman yeterli gelmez. Onca uygulama, iTunes filmleri ve taşımak zorunda olduğunuz fotoğraflar varken hem nasıl yeterli olabilir ki?

Fakat Seagate’in bu durumu çözmek için yeni bir planı var ve bunu önümüzdeki sene çıkaracağı yeni 16TB sabit diskiyle halledebilir. Firma geçtiğimiz gün yaptığı konferans çağrısında, geleneksel mekanik 3.5 inç SATA disk sürücülerini 2018’te ve ilerisinde ciddi boyutlarda artıracağını dile getirdi.

Bu da demek oluyor ki, önümüzdeki yıl sona ermeden çıkacak olan 16TB boyutundaki sabit disklerle, 4K GoPro klip çekimleriniz için yeterince alan sahibi olacaksınız. Şu anda piyasada bulunan en büyük Seagate sabit diskleri 10TB boyutunda ve yaklaşık 3000 TL fiyat bandında ülkemizde satılıyorlar. Ayrıca 12TB’lık sürümler de test hâlinde.

Her ne kadar şu sıralar pek çok dizüstü bilgisayar düşük kapasiteli SSD’lerle gelse de, Seagate CEO’su Steve Luczo hala eski usül, mekanik sabit disklere talebin yüksek olduğunu ve bu yüzden de üretime geçtiklerini söyledi.

Her ne kadar yeni, yüksek boyutlu sabit disklerin kaç paradan satılacağını bilmesek de, ciddi miktarlar olacağını tahmin edebiliriz. Tabii bu 16TB disklerin yanı sıra, Seagate’in 12TB ve 14TB’lık sürümleri de olacak.

Firmanın geçtiğimiz yıl ürün satışları yüzde 10 düşüş yaşamıştı ve CEO Luczo yaptığı açıklamada bu yıl potansiyel bir büyüme beklediklerini, yeni uygulamaların daha yüksek disk kapasitelerine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
DDR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir