Dizüstü Bilgisayarların Batarya Ömürleri Uzayacak
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Donanım

Dizüstü Bilgisayarların Batarya Ömürleri Uzayacak

1

Yakın bir geçmişte bir toplantı ya da sunum ortasında dizüstü bilgisayarınızı şarj etmek amacı ile elektrik prizi bulmak için çalışmış olabilirsiniz. Batarya teknolojisi içerisinde bir sonraki atılımı beklemek yerine ise Microsoft’un araştırmacıları mevcut teknolojileri kullanıp daha da dayanıklı pil geliştirmek amacı ile çalışmalara başlamış durumdalar. Bu ise dizüstü bilgisayarınızı bir sonraki toplantı amacı ile hızlı bir şekilde şarj edebilmeniz ya da bir transatlantik uçuşu süresince dizüstünüz için yeterli bir batarya ömrüne sahip olabileceğiniz anlamına gelmektedir. Microsoft şirketi bu mükemmel pil teknolojisini oluşturmak amacı ile farklı tiplerde batarya, makine öğrenmesi ve de akıllı yazılımları kullanmakta. Şirketin ilk amacı, dizüstü kullanıcılarının acil bir şekilde ihtiyaçlarını anlayıp daha da uzun süreli bir şarjı sağlayabilmektir.

Microsoft şirketi, araştırma prototipleri içerisinde güç dağılımını optimize etmek amacı ile farklı tipte olan bataryalar kullanıyor. Tek bir batarya kullanımının hızlı bir şekilde şarj, yüksek kapasite, düşük bir maliyet, daha da az hacim, daha da az ısınma ve bununla birlikte daha uzun ömürlü deneyim sunamayacak olduğu, değişik pillerin bu farklı olan gereksinimleri karşılamak amacı ile birleştirilecek olduğu da ifade ediliyor.

Kullanıcı ayrıca bir Word belgesini görüntüler iken ya da bir video dosyasını düzenlerken işletim sisteminin bunu tam olarak anlamaya çalışacağı ve de bu görev için en verimli bataryanın geçerli bir duruma geçecek olduğu da bildiriliyor.

Microsoft bu girişimi içerisinde başarı sağlar ise yeni nesil Surface olan cihazların daha da iyi batarya ömrü ile birlikte gelebilecek olduğu da söylenebilir. En önemlisi ise mevcut teknolojiler ile bunun sağlanabilecek olması ve de yeni bir buluş amacı ile uzun bir süre boyunca beklemek zorunda kalmayacak olmamızdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 6 Ekim 2015

  Dizüstü bilgisayarlarının pil süresi uzaması gerçekten güzel oldu. Çok güzel bir haber bu benim için. Öğretmenim ben ve pek elektirkli ortamlarda olamıyorum beni ofis uygulamalarıyla 5 saat kadar hatta daha fazla götürmesini çok isterdim. Onca güç tasarrufu yapsamda 4 saat anca dayanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir