Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Anlık Bildirim Almayı Öğrenin

Anlık Bildirim Almayı Öğrenin

Growl for Windows e-postalarınızın, indirilmiş dosyalarınızın arasında kaybolup gitmenizi önlemek amacıyla geliştirilmiş olan güçlü ve bununla beraber tamamen ücretsiz bir araç. 

Akıllı telefon kullanıcısı olanlar, telefonlarına gelen bildirimler ile gelen mesajları, iletileri, tweetleri, facebook davetlerini ve de sosyal medyadaki diğer her türlü işlemlerin haberlerini telefonlarının anlık bildirim desteği sayesinde rahatlıkla alabilmekteler.

Peki ya siz bilgisayarınızda çalışırken, akıllı telefonunuzdaki sistem bilgisayarınızda da olsaydı?

Başlangıç olarak Apple’ın OS X işletim sistemi için tasarlanan Growl, bilgisayarınızda herhangi bir şey olduğunda size uyarı gönderen bir bildirim aracı. Çok faydalı çünkü size bir e-posta geldiğinde ya da bir dosya indirme işleminiz bittiğinde anında bu işlemden haberdar olabiliyorsunuz. Program size sürekli olarak müdahale etmiyor ve bu sebeple işlerinizi aksatmıyor ayrıca dilediğiniz şekilde bildirimleri kişiselleştirebiliyorsunuz.

Growl uygulamasını www.growlforwindows.com adresi üzerinden indirip kurduktan sonra, Growl ile çalışacak olan uygulamaları da www.growlforwindows.com/gfw/apps.apsx adresinden indirmeniz gerekmekte. Bunlar kullanacağınız Growl ‘ u Facebook, Gmail, Twitter gibi popüler uygulamalar ile eşleştiren ve de program üzerinden bildirim almanızı sağlayan eklentiler.

Adım adım Growl kullanıyoruz

1 – Ayarlarınızı kişiselleştirin

Growl’u belirtilen link üzerinden indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra, bildirim alanındaki simgesine sağ tıklayarak “Settings” seçeneğini seçin. Gelen pencere üzerinden Growl’un nasıl çalışacağını isteğinize göre belirleyebilirsiniz.

2 – Applications ( Uygulamalar ) sekmesi

Şimdi pencerenin üst bölümünde yer alan Applications isimli simgeye tıklayarak uygulama bölümünü açabilirsiniz. İlk tıkladığınızda boş bir sayfa karşınıza gelebilir lakin kuracağınız Growl uygulamaları burada görüntülenecek. Bunlar Growl’un sisteminizdeki diğer farklı uygulamalar ile nasıl birlikte çalışacağının ayarlanmasını sağlıyor.

3 – Tasarımı değiştirin

Growl’un bildirimleri sizin isteğiniz üzerine farklı şekillerde size ulaştırılabiliyor. Bunun için farklı tasarımlar seçebilmeniz mümkün. Displays sekmesi ile bu bildirim görünümlerini değiştirebilmeniz mümkün. Ayrıca bildirimlerinizin monitörünüzün hangi bölümünde görüneceğini yine bu seçenek üzerinden belirleyebilirsiniz.

4 – Her yerdeyken bildirim alın

Bilgisayarınızın başında değilseniz, Growl gelen bildirimlerinizi başka bilgisayara aktarabiliyor. Örneğin internet üzerinden önemli bir dosya inmesini beklemektesiniz lakin acilen çıkmanız gerekiyor ve bilgisayar başında değilsiniz. Bu durumda merak edeceğinizi düşünüyorsanız, hiç paniklemeyin ! Growl’dan e-posta adresinize bir not iletmesini isteyin, işte işlem bu kadar basit. Bunun için “Forward notifications to other computers’ seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

5 – E-mail gönderin

Pencerenin alt bölümünde yer alan yeşil renkli + simgesine tıklarsanız, karşınıza çıkacak olan menüden çeşitli bildirim seçeneklerini seçebilirsiniz. Seçenekler arasında sırası ile; Bilgisayara gönderme, e-mail gönderme ya da Prowl uygulamasıyla iPhone’a veya Notify My Android uygulaması ile Android işletim sistemli akıllı telefonunuza bildirimleri iletebilirsiniz. Böylece tüm uyarılarınızı istediğiniz her türlü platform üzerinden alabileceksiniz.

6 – Keşif başlasın !

Artık Growl’u size kabaca anlatarak, hangi işlemleri yapabileceğinizi anlattığımıza göre şimdi yapılacak en iyi işlerden biri uygulama eklentilerinden bir kaç tanesini temin ederek bunların özelliklerini keşfederek size en ugun olanları tespit etmek. Siz de bizim gibiyseniz, muhtemelen mümkün mertebe bolca bildirim seçecek ve de ardından “bunları almadan nasıl yaşıyormuşum” diye hayrete düşeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Portal Sepeti Virüsü Nasıl Kaldırılır başlıklı makalemizde adware virüsleri, AntiMalware ve malware virüsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ