10 Ücretsiz Verimlilik Aracı
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Programları

10 Ücretsiz Verimlilik Aracı

0

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalemizdeki programlar sayesinde çok daha hızlı ve de akıllıca işlemlerinizi kısa sürede halledebileceksiniz.

Finance Explorer

Son günlerde nakit sıkıntısı çekiyorsanız Metalogic Finance Explorer size yardım edebilir. Bu küçük program ev bütçesi hazırlamayı, otomatik ödemeler ve ödeme emirleri dahil olmak üzere harcamaları kaydetmeyi ve paranızın tam olarak nereye gittiğine dair ayrıntılı kayıtlar tutmayı kolaylaştırıyor. Program; borçlarınızı takip etmenize, hisse senedi fiyatlarını izlemenize ve mali durumunuzun diğer yönlerine göz kulak olmanıza yardım eden araçlara sahip. En iyi özelliği ise, daha karmaşık ticari yazılımların aksine, tüm bunları kolayca kullanmanızı sağlayacak Windows Gezgini benzeri basit bir arayüze ve yararlı çevrimiçi rehberlere sahip olması.

Diagram Designer

Geniş çaplı diyagram oluşturma yazılımları size anlamsız derecede pahalı gelebilir fakat ihtiyaçlarınız basitse Diagram Designer gibi bir alternatif çok kullanışlı olacaktır. Program, sayfanın üzerine sürükleyip bırakabileceğiniz, ihtiyaca göre düzenlenebilen bir nesne paletine sahip. Diyagramınıza konum çizgilerini yerleştirerek yalnızca birkaç dakikada basit akış çizelgeleri hazırlayabilirsiniz. Ayrıca İngilizce metinleriniz için bir yazım denetleyicisi var ve sadece birkaç tıklamayla çizelgenizi çeşitli resim biçimlerinde dışa aktarabilir, sonra da onları belge ve sunumlarınıza ekleyebilirsiniz.

Stickies

Yapacak çok işiniz mi var? Stickies hepsine vakıf olmanıza yardım edebilir. Bilgisayarınıza bir sonraki oturuşunuzda hafızanızı tazelemek istiyorsanız, bir pencereye yazacağınız ve siz onu kapatana kadar yerinde kalacak notlar işinize yarayabilir. Bundan öteye gitmek isterseniz Stickies notlarınızı web sayfalarına, belgelere veya dosyalara da iliştirebilirsiniz. Size işlerinizi hatırlatacak alarmlar eklemeniz de mümkün. Notlarınız bilgisayarınızı yeniden başlatsanız bile görünür kalıyor, bilgisayarlar arası (ağ bağlantısı veya e-posta yoluyla) aktarımları bile yapılabiliyor. Böylece onları kendinize saklayabilir veya başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Tiny Usb Office

Tiny USB Office, küçük ve bağımsız verimlilik paketlerinin güçlü bir koleksiyonu. Bunların arasında bir kelime işlemci, hesap tablosu, e-posta istemcisi, veritabanı yöneticisi, PDF yaratıcı, FTP istemcisi, akış çizelgesi tasarlayıcı gibi bileşenler yer alıyor. Kimi programlar oldukça eski olmasına karşın (hesap tablosu aracı 1999 yapımı) hâlâ çalışıyor. Tümü ücretsiz ve toplam boyutları 4 MB’nin altında olduğundan eski bilgisayarlar için idealler ve isimden de anlaşıldığı üzere USB bellekler için son derece uygunlar.

Win Scan2 PDF

Taratılmış bir belgeyi PDF dosyasına dönüştürmek eskiden hem büyük bir grafik paketi hem de PDF oluşturma aracı yüklemeyi gerektiriyordu. Sonra da şansınızın yaver gitmesini diliyor ve size sorun çıkarmadan çalışmalarını umuyordunuz. Artık WinScan2PDF’i kullanarak bir taşla iki kuş vuracaksınız. 37 KB’lik bu küçücük program her zamanki tarayıcı yazılımınızı başlatacak, bir dosya ismi soracak ve taratılanı (Bir veya daha fazla sayfa olabilir.) PDF dosyası olarak kaydedecek. Program telaşsız, zorluksuz ve uyum riski olmaksızın tıkır tıkır çalışıyor.

Ted Notepad

Genellikle basit metin dosyalarıyla mı çalışıyorsunuz? Öyleyse TED Notepad’e ihtiyacınız var. Program, belgelerinizi daha hızlı oluşturabilmeniz adına çeşitli hazır şablonları sizin hizmetinize sunuyor; saat, tarih, dosya adları ve dosya yollarınızı tek tuşla eklemenize olanak tanıyor ve güçlü pano yöneticisi sık kullandığınız metinleri dosyaya çabucak yapıştırabiliyor. Ayrıca daha hızlı yazmak için otomatik tamamlamayı kullanabilir; etkili bul-değiştir seçeneklerinden ve metni ters çevir, boşlukları at, metni değiştir gibi düzenleme özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Serva

Bazı kaliteli verimlilik yazılımları çalışmanızı başkalarıyla paylaşmanızı sağlayan web sunucusu bileşenleri içeriyor fakat bu özellikte küçük bir araç bulmanız imkânsız… mı acaba? Serva, pek çok protokolü (HTTP, FTP, TFTP, DHCP, BINL, DNS, SNTP ve SYSLOG) destekleyen ve çok az yer kaplayan bir sunucu. Yapılandırma seçenekleri giriş düzeyinde ama bu, kurulumunun son derece basit olduğu anlamına geliyor ve program tamamıyla “taşınabilir”, yani hiçbir şekilde bilgisayarınızda kalabalık etmiyor, kurulum gerektirmiyor ve USB bellekten çalıştırılabiliyor.

Zoomit Portable

Zaman zaman sunum yapan biriyseniz -veya sadece bilgisayarınızda birine bir program göstermeniz gerekiyorsa- ekranın belirli bir alanına yakınlaştırma (zum) yapabilmenin bazen işleri nasıl kolaylaştırdığını bilirsiniz. Artık ZoomIt ile bu çocuk oyuncağı. Uygulamayı başlattıktan sonra ekranı büyütmek için [Ctrl]+[4]’e basmanız yeterli. Fareyle görüntüyü döndürebilir, hatta ekranda dilediğiniz alanı vurgulamak için rastgele çizim yapabilirsiniz. Program yükleme gerektirmiyor, sabit diskinizde 1 MB’den az yer kaplıyor ve o kadar az bellek kullanıyor ki onu sürekli çalışır durumda bıraksanız bile muhtemelen bilgisayarınızın performansında hiçbir değişiklik fark etmeyeceksiniz.

Fontster

Yazı tipi seçimi belge oluşturmada önemli bir adım. Peki ama hangisini tercih etmeli? Kelime işlemci veya masaüstü yayıncılık yazılımlarında karşılaştırma yapmak hem zor hem de zaman alıcı olacaktır. Fontster sisteminize yüklenmiş yüzlerce yazı tipine göz atmanın ve istediğiniz metinde nasıl görüneceğini denemenin kolay yolunu sunan basit bir araç. HTML uygulaması (2 KB’lik HTA dosyası) şeklinde yazıldığından Fontster’ı Internet Explorer 5 veya üstü bir sürüme sahip her bilgisayarda çalıştırabilirsiniz.

Dolphin Text Editor Menü

Kullandığınız metin editörü yeterince etkili değilse farklı bir programa geçmenin tam zamanı. Tabii bunun için seçeneklerinizi araştırmanız, yeni bir program yüklemeniz ve onu kullanmayı öğrenmeniz gerekecek ki tüm bunlar fazlasıyla zaman kaybı. Çalışmanıza odaklanmak istiyorsanız, sadece arka planda çalışan ve mevcut yazılımınıza ekstra özellikler ekleyen Dolphin Text Editor Menu ile tanışın. Programı kullanmak için Microsoft Word, Not Defteri veya dilediğiniz bir metin editörünü çalıştırın ve her zamanki gibi işinize koyulun. Daha sonra Dolphin’in gelişmiş özelliklerini kullanmanız gerektiğinde kısayol tuşuna basarak menüsünü açın. Program; metin sınıflandırma, büyük küçük harf değiştirme, tekrarlanan veya boş satırları atma, satır sıralarını ters çevirme, HTML ve BBCode etiketlerini kaldırma, her satırın başına veya sonuna belirli bir metin ekleme gibi pek çok yeteneğe sahip oluşunun yanı sıra hemen hemen her editör ve kelime işlemciyle birlikte rahatlıkla çalışabiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir