Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Bilgisayarlarınıza Başka Erişimlere Müsade Etmeyin!

Bilgisayarlarınıza Başka Erişimlere Müsade Etmeyin!

Şahsımıza ait bilgisayarlar malum özel bilgilerle veya görsellerle dolu olabiliyor. En sevmediğimiz noktalardan birisi bir başkasının bilgisayarlarımızı kullanması. Belki müsaade etmiyoruz ama haberimiz olmadan da başkaları kullanabiliyor. Birkaç dakika bilgisayarlarımızın başından ayrılıyor olmamız bile başka erişimlere olanak verebilir. Bilgisayarlarımızın bizler için özel bir alana sahip olduğunu bilen firmalar önlem amaçlı birkaç program türetmişler. Bu bağlamda esasında çocukların erişimi engellensin olarak tasarlanmış olsa da, genel anlamda işe yarayan üç adet kurulumu ve kullanımı basit programdan bahsedeceğiz.

1- KEYFREEZE
Keyfreeze yazılımı inanılmaz basit bir programdır. Öncelikle bu yazılımı bilgisayarınıza indirin ve kurun. Kullandığınız klavye ve fae ile eğer ikinci bir komutu vermezseniz bilgisayarınız kilitli bir şekilde bekler. ”CTL+ALT+DEL” tuş kombinasyonuna aynı anda basarsanız bu kilit açılır. Bu yazılımı bilmeyenler veya tuş kombinasyonunu bilmeyenler hiçbir şekilde bilgisayarınıza erişim sağlayamaz. Böylece bilgisayarlarınızı düşünmeden açık bırakıp ortalıktan kaybolabilirsiniz.

2- KİD KEY LOCK
Adına baktığımızda küçük çocuklar bilgisayarlarımıza erişim sağlayamaması için piyasaya sürülmüş bir yazılım olduğunu rahatça anlayabiliriz. Bu programın en önemli özelliğiyse korumayı açık bırakınca yazılımın kişiselleştirilmiş bir durumda olmasıdır. Kid Key Lock yazılımı ile KeyFreeze’de olduğu gibi mouse ve klavyeyi kilitleyebilir ve bu işlemi tercih ederken de istediğimiz tuşlarında kilitlenmesini de programlayabiliriz. Bu özelliği ile internete giriş adresi harfleri ve işaretleri yada mouse’un tıklama özelliğini bile devre dışı bırakabiliriz.

3- TODDLER KEYS
Bahsedeceğimiz son program ise Toddler Keys.  Bu programın yapılma amacıda ufak çocukları bilgisayarlarımıza erişimini engellemek. Programın ilk hedefi bu doğrultuda. Klavye ve mouse kilitlemenin yanı sıra ekranı da siyah hale getirip kapalı görünümü vermektedir. Mouse ile bilgisayar üzerinde hareket edildiğinde tıpkı bir resim çizilmiş gibi hava verir.Toddler Keys programında istediğiniz fotoğraf ve video dosyalarını ulaşılabilir kılmak da elinizde, tanımlayacağınız dosyalar izniniz dahilinde bilgisayarınız kilitli olsa dahi izlenebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarlarımızın Performansını Özgür Bırakalım mı? başlıklı makalemizde microsoft, performans ve powersuite hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. genel blog dedi ki:

    Kredi kartı ile alışveriş alışkanlığı kazandığım günden bugüne elim yüreğimde. Yıl olmuş 2016 ve artık bilgisayarımın güvenliği de doğal olarak çok daha önemli bir hâl aldı. Kart numaramı yazdığımda bunu koruyan bir yazılım biliyor musunuz?

BİR YORUM YAZ